Üç koca pasaj gücünde bir Beyoğlu dedikodusu

Bir Osmanlı paşası dermiş ki çevresine, oldukça ciddi ve vakur bir biçimde: “Bu yaptırdığım hanların adları Osmanlı’nın yayıldığı  kıtaların adlarını tamamlayacak.”

Paşa böyle iddaalı konuşurken üç kıtada da vardı Osmanlı. Avrupa’da, Asya’da ve Afrika’da.

Paşa, Avrupa kıtasını temsilen Rumeli Han’ını yaptırdığında  tarih 1890’lı yılların başlarını gösteriyordu. Binanın şuan han olarak kullanıldığına bakmayın, konut olarak kullanılan bir apartman olarak yaptırmıştı. Şıktı, görkemliydi bu apartman. Girişi şatafatlı rölyeflerle süslenmişti.

Daha sonra  Asya kıtasını temsilen Anadolu Han’ını yaptırmıştı. Tarih bu sefer de  1900’lü yılların başlarını gösteriyordu. Dış cephesi alımlı 5 katlı bir handı bu.

1906’da da Afrika Han’ı yaptırdı. Bu han 4 blok apartmandan oluşuyor ve bu 4 blok apartman ortada bir avluda buluşuyordu. Paşa, bu blokların dairelerini, çok küçük olarak ayarlattığından Türkiye’nin ilk stüdyo dairelerine bu han ev sahipliği yapmıştı.

Paşanın bunlardan gayrı bir de kendi adıyla anılan şık bir apartmanı vardı İstiklal’de. Paşa, anlaşılan sözünün eri bir adammış. Çünkü, dediğini yapıp hanları bir bir İstiklal Caddesi’ne sıraladığında şöyle bir dedikodu peydah olmuş Beyoğlu sosyetesinde ve zenginin malıyla iyice yorulan züğürtlerin çenelerinde:

-Duydunuz mu? İstiklal’in yarısını satın alacakmış.
-Kim?
Ragıp Paşa.

Hamiş:  Bu dedikodu gerçek olmamış. Çünkü gerçek olmasına fırsat kalmamış. Paşa’yı 1908’de İstanbul’dan sürmüşler. Göndermişler Midilli’ye. Nihayetinde siyaseten geleni siyaseten gönderiverirler. tarih ve siyaset böyle bir şey.

Gitmek isteyene:
Rumeli Han: İstiklal Caddesi’nin tek camisi olan Ağa Cami’nin hemen yanındadır.
Anadolu Han: İstiklal Caddesi üzerinde ki Atlas Sinemasının yanındadır.
Afrika Han: İstiklal Caddesini kesen Küçük Parmakkapı ve Büyük Parmakkapı sokaklarının birleştir.

Not: En üstteki  büyük fotoğraf  Rumeli Han’ın girişinde bulunan rölyefe aittir.

Bir Cevap Yazın

  1. Geri bildirim: “Beyoğlu rehberi.” « İFT

  2. Geri bildirim: “Beyoğlu rehberi.” « AKIN LASTIK LTD.