Ruhun şad olsun Ragıp Paşa

Ragıp Paşa, padişah 2. Abdülhamit’in en has adamlarından biri, belki de birincisi. Çünkü Abdülhamit’in başa geçtiği 1876’dan, tahtan indirildiği 1908’e kadar tam 32 yıl Abdülhamit’in mabeyncisi olmuş. 1909’da İttihatçılar Abdülhamit’i Selanik’e sürgüne gönderince, Abdülhamit’in bu en has adamına kıyak geçeçek değillerdi ya… Onuda  Midilli’ye sürdüler.

Birkaç yıllık sürgün hayatından sonra da İstanbul’a geri döndü Ragıp Paşa. 1920’de de yakalandığı mide kanserine yenik düştü. Neden mide kanserine yakalandığına dair elimizde net bir bilgi yok. Ama, rakıdan olabilir.

Çünkü Ragıp Paşa oldukça  içkisever bir zattı. Hatta rakı severlerin, rakı adını duyunca deyim yerindeyse bitenlerin gönlünde taht sahibidir Ragıp Paşa.

Bilenler bilirler, evde üretilen rakıya boğma derler, boğma rakı. Osmanlı’da ve bu topraklarda Ragıp Paşa’ya kadar rakı evde üretilirdi. Üretenlerde Rumlar, Ermeniler gibi gayrimüslimlerdi. 1880’ler de Ragıp Paşa  Umurca’da (Kırklareli)  ilk rakı fabrikasını açınca işin rengi de cinside değişiverdi.

Bu topraklarda rakının evden çıkıp fabrikada üretilme serüveni Ragıp Paşa ile beraber başlamıştı. Eğer bugün rakıdan dünyaca ünlü ansiklopediler ‘Türk içkisi” diye bahsediyorsa ve rakı Türk erkeklerinin bir numaralı damak tadını oluşturuyorsa, Ragıp Paşa’nın bunda payı büyüktü.

Bu apartmanda da demlenmişti muhakkak. Çünkü apartman Ragıp Paşa’nın apartmanı ve onun adıyla biliniyor.

Ruhun şad olsun Ragıp Paşa.

Not: Ragıp Paşa, apartmanını  1900’lerin başında, İstiklal Caddesi  üzerinde ki en güzel Art Nouveau örneklerinden biri olarak yaptırır. Apartmanın giriş katında bugün M&N Cafe bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Rahmetli anne ve babamın, büyük bir olasılıkla göbek ad olarak Ragıp koymalarında
    rahmetli adaşımın etkisi olmuştur 🙂

    • Yalnız bu Ragıp Paşa o Ragıp Paşa değil…

  2. Geri bildirim: “Beyoğlu rehberi.” « AKIN LASTIK LTD.

  3. Ruhun Şadolsun Ragıp Paşa diyenlerin bol olsun