Karmaşanın göbeğinde sadeliğin abidesi: Galatasaray Heykeli

Galatasaray heykeli

Aynı boyutta onlarca çelik borudan oluşarak, göğe dimdik uzanmaktan başka hiç bir fiziki özelliği yok. Şöyle bir bakıp geçenler, derinliğini bilmeyenler için hepsi bu işte: Bir yığın çelik boru.

Peki bir de şöyle düşünseniz  nasıl olur.

Bir tarafa, Cumhuriyetin 50.yılını, Cumhuriyetin kalkınmacı modernleşmeci iddiasını ve Beyoğlu’nun o ünlü karmaşasını koyun. Diğer tarafa da, para kazanmak için yapmak zorunda kaldığı heykelleri öğrencilerine “gözünüz kirlenmesin” diye göstermeyen, sadeliği ön plana çıkartan, ve kullandığı malzemenin diliyle konuşan, heykeltraş  Şadi Çalık‘ı.

İşte böyle bir heykeltraştan Cumhuriyetin 50.yılı için bir heykel yapması istenir. O da bir heykel yapar 1973’te. Heykel genç ve dinamik cumhuriyeti temsilen göğe uzanan elli çelik borudan oluşur. Ve sade mi sade olur.

Çünkü heykeltraş, sadece Cumhuriyeti kastetmemiştir heykeliyle. Beyoğlu’nun o ünlü karmaşısını tam da Beyoğlu’nun göbeğinde sadeliğiyle yenmek istemiştir.

Yenmiştir de.

Sadeliğiyle ünlü bu heykel, bugün karmaşanın merkezi olan Beyoğlu’nun simgeleri arasında kabul edilmektedir.

Not: Heykel, Galatasaray Meydanında bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Geri bildirim: “Beyoğlu rehberi.” « İFT

  2. Bakmasını ve görmesini bilen için çok daha fazla anlam yüklemek mümkün.Boruların uzun ve kısa gelişi güzel dizilişi
    istiklal caddesinin çok hareketliliğini,bu hareketliliğin içindeki bireylerin gerek fiziki gerek yaş ve cins bakımından çocuk,genç,kadın erkek yaşlı farklılıklarını,ekonomik olarak da zengin ve fakiri simgeleyeceğini,bana göre oradaki boruların sadece ince uzun,kalın kısa gibi basite indirilemiyeceğini düşünerek sanatkarı kutluyorum.Bir emeğin ve düşüncenin ürünü olarak görüyorum.