İstiklal’de dev protesto: ” El Hamra Pasajı”

İşgale uğrayan her halk gibi mazlumdu Anadolu halkı. İşgalciler mağrur ve gururlu bir şekilde İstanbul’u sokak sokak arşınlayabilir, meclisi basabilir tıpkı Şubat 1920’de çekilen aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi İstiklal Caddesi’nden de geçebilirlerdi.

Bu devran böyle dönmezdi elbet. İsyan ve itiraz her dilde söyleyecekti. Pretosto da yapılacaktı, telgraf da çekilecekti, Sultanahmet Mitingi’nde olduğu gibi sokağa çıkıp onbinler olup bağırılacaktı da.

Ve savaşılacaktı da.

Herşey yapılacaktı da, bu büyük pretosto mimari bir dil de haykırılmayacak mıydı. Haykırılacaktı tabikide.

Batının gücünü ve emperyalliğini olanca heybetiyle temsil eden İstanbul’un en büyük kilisesinin tam karşısına, İstiklal Caddesi’nin  buram buram doğu kokan tek yapısı olan El Hamra Hanı dikilecekti.

      

El Hamra Pasajı                                               El Hamra Pasajı’nın St Antuan Kilisesi’nden görünümü

NOT: El Hamra Hanı, İstiklal Caddesi’nde bulunan yüzlerce tarihi yapı içinde oryantalistik özellikler taşıyan tek yapıdır. Galatasaray’dan Tünel’e doğru giderken St Antuan Katolik Kilisesi’nin tam karşısında DEV BİR PROTESTO gibi durmaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Geri bildirim: “Beyoğlu rehberi.” « İFT

  2. Geri bildirim: “Beyoğlu rehberi.” « AKIN LASTIK LTD.

  3. kilisenin tam karşışında yapılan bu han için ben istanbulun özelliği diye düşünek isterdim doğu ile batının uyum içinde yaşadığı bir kent. ve senin istanbulun doğu ile batı arasındaki uyumu anlatan kent hikayelerini merakla bekliyorum