web analytics

Yalılar ve renkler

Kont Ostrorog yalısı

Bir Boğaziçi turu yaptığınızda Boğaziçi kıyılarını süslemiş birbirinden güzel, ahşap tarihi yalılar görürsünüz. Bu yalıların farklı kimliklere sahip  mimari yapıları kadar renkleri de dikkatinizi çekmiştir muhakkak. Umarım “aaa şu yalının rengi çok güzel!” deyip geçmemişsinizdir. Çünkü yalı, Osmanlı’da başlı başına bir kültürdür. Ve yalıların renkleri, sahipleri ile ilgili bilgiler verirler. Müslümanların yalıları açık renkli olurken, gayrimüslimlerin yalıları gri ve tonlarında, devlet katında çalışanların yalılarının ise aşı rengi denilen kırmızı renkli olması bu sebepledir. Dolayısıyla siz sadece yalının rengine bakarak yalıda kimin oturduğunu, tüccar mı ya da devlet görevlisi mi olduğunu az çok tahmin edebilirsiniz. Yani, yalının rengi konuşur.

Yukarıdaki fotoğraftaki yalılar, Boğaziçi’ni süsleyen aşı renkli yalılardan ikisine ait.

10 dil bilen entelektüelin yalısı

Kandilli kıyısında bulunan yalıların solda olanı Kont Ostrorog adını taşıyor. Rengi sebebiyle “Kırmızı Yalı” olarak da adlandırılan yalı Boğaziçi’nin en dikkat çekici yalılarından. Aşı boyalı renginden de anlaşılabileceği gibi yalının ilk sahibi bir Osmanlı devlet görevlisidir: Adliye Bakanı Server Paşa.

Yalıyı, 1904 yılında Polonyalı bir hukuk uzmanı olan Kont Ostrorog satın alıyor. Ve yalı o adla meşhur oluyor.  Türkçe, Arapça ve Farsça’dan başka yedi dil bilen Kont Ostrorog bir entelektüel aynı zamanda. Darülfünun’da (Osmanlının tek üniversitesinde) öğretim üyeliği de yapan Kont Ostrorog, yalının Çanakkale Savaşı sırasında hastane olarak kullanılmasına da izin vermiş. Yalı 2000 yılında Rahmi Koç tarafından satın alındı.Ve hala Rahmi Koç’un mülkiyetinde.

Hangi Hadi Bey?

Sağda, pencerelerinde beyaz güneşlikler bulunan aşı renkli yalı ise Hadi Bey Yalısı.

Yalının en eski sahibi olan Hadi Tahsin hakkında pek bir şey bilinmiyor. Yalı, aşı renginden yapıldığına göre Hadi Tahsin ya bir Osmanlı bürokratı ya da başka birinden satın almış. Ama yalıya adını veren Hadi Bey bu Hadi Bey değil.

1900’lü yılların başlarında yalıyı iki İngiliz doktor satın almış. Munford adı verilen İngiliz doktorlar 1. Dünya Savaşı bitince ülkelerine dönmeye karar vermişler ve yalıyı Likardopulos adlı bir Yunanlı’ya satmışlar. 1946 yılında da Avukat Hadi Semi yalıyı devralmış. Yalı adını bu Hadi’den alıyor.

Ve yalıların altında yelkovan kuşları. Onların hiç durmamacasına Boğaziçi’nde bir oraya bir buraya gitmemelerine bu satırların yazarı bayılıyor.

Kont Ostrorog Yalısı 2 Hadi Bey Yalısı                    Kont Ostrorog Yalısı                                                                 Hadi Bey Yalsı

 

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır