web analytics

Haremde bir türbe

Sanki, Binbirgece  Masallarında  anlatılan düş ülkelerinin prensesleri gibi. Aynanın karşısına geçmiş, bilmem kaç bininci kez taradığı saçlarını yeniden tarıyor. Onları okşuyor ve narin elleriyle yeniden yeniden güzelleştiriyor olmalı.

Dul kaldığında daha güzelliğinin baharındaydı. 25 yaşındaydı. Bir daha da evliliğin yanına uğramadı zaten. Ta ki 70 yaşında mezarlıkla evlenene kadar.

Adı Esma’ydı, soyadı Sultan. Kardeşi de Osmanlının gelmiş geçmiş  en yenilikçi padişahı 2.Mahmut’tu.

Esma Sultan’ın bu güzelliğine bakıp da “Bu kadın romantizimden başka birşeyden anlamaz”  demeyin sakın. Siyasetin tam göbeğindeydi çünkü. Tarih bu güzel kadını, neredeyse Osmanlıya padişah olacak tek kadın olarak yazdı.

Abartmıyorum. Yeniçeriler 2.Mahmut’u öldürmek için Topkapı Sarayı’na saldırdıklarında, saray muhafızları “durun” der  yeniçerilere “ne yapıyorsunuz? Padişahımız 2.Mahmut”un erkek kardeşi yok kiyerine kimi padişah yapacaksınız?” Yeniçeriler hep bir ağızdan bağırırlar Bizde Esma Sultanu padişah yaparuk.”

Hatta 2.Mahmut  bir ara ablası Esma Sultan’a derki: Abla, sen ya  erkek olsaydın ben senle ne yapardım?”

Cevabı basit aslında, öldürtürdü. Çünkü 2.Mahmut, kardeşi 4. Mustafa’yı öldürtmüştü. Onun için tek kalmıştı zaten, Ortada kardeş bırakmamıştı.

Esma Sultan özel hayatıyla da epeyce konuşulan bir sultandı. Malumunuz 45 yıl bekar hayatı yaşayan bir kadın. Bu 45 yılı tek başına geçirecek değil ya…

Esma sultanın bir de sarayı vardır Çemberlitaş’ta. Esma Sultan Sarayı derler. Haliyle sarayın bir de bahçesi vardır. Esma Sultan’ın ve cariyelerin sıklıkla dolandığı güzel bir bahçesi.

1839’da 2. Mahmut ölünce, Esma Sultan, kardeşini sarayının işte bu bahçesine gömdürür. Daha sonrada padişahın eşi, kızkardeşleri, kızları ve kendisi gömülür. Zamanla da padişah Abdülaziz, 2.Abdülhamit O zamanın sonraki zamanlarında da Kaptanı deryalar, gazeteciler, sadrazamlar, paşalar…Daha sayayım mı? Şehzadeler, yazarlar, çizerler, bakanlar, katipler, hattatlar, doktorlar, belediye başkanları…

Haliyle bahçe bahçe olmaktan çıkar bir mezarlığa dönüşür. Bir nevi Osmanlının  en kudretli devlet adamlarının, okuyanlarının, entellektüellerinin  mezarlığına.

2.Mahmut  Türbesi   genel görünüş                        ..bir zamanlar Esma Sultan Sarayı?nın  bahçesiydi

Not: Türbe ile ilgili çektiğim fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz…

Gitmek isteyene: 2.Mahmut türbesi, Çemberlitaş?ta  Divanyolu Caddesi’nin (Tramvay yolunun)  sağ kolunda  bulunmaktadır.

Bu yaziya 4 yorum yapilmis.

 • Aynı anıtmezarlıkta yatan ŞEYH BEDRETTİN ve Ziya GÖKALP’den sözetmek yerinde olur.

  Saygılar

  • Yazımın amacı burada yatan kimi önemli şahsiyetlerden bahsetmek değildi. Çünkü bu kişilerin mezarları ayrı birer yazıyı hak eder. Mesela Namık Kemal’in torunu olan Cezmi’nin mezarı burada ve ben bu mezarı daha önce yazmıştım. İlgili link: http://www.biristanbulhayali.com/dede-ve-torun

   Amacım sadece mezarlığın tarihçesini yazmaktı.

 • Esma Sulltan Sarayının bahçesi olduğunu bilmiyordum, ellerinize sağlık..

  • ilginize ve nezaketinize teşekkürler….

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır