web analytics

troçi evi

Troçki’yi sev ya da sevme. Marksist literatürde önemli bir yere sahip olan ideolojisini beğen ya da beğenme. Emin ol hiç farketmez. Sen beğensen de beğenmesen de Dünya bu adı biliyor ve bu ada değer veriyor. Mensubu olduğun mahallenin dışına çık, gözlerini aç ve dünyaya bak. Dünya ne görüyor, ne söylüyor.

Yukarıda yüzünün bir bölümünün yer aldığı bu adam, sıradan biri değil. Senin adına kanaat önderi dediğin etkisi kendi mahallesinin katre dışına çıkmayan, siyasete göre renk değiştirenlere hiç benzemez. O Marksist bir teorini önderi, Lenin’in gerçek halefidir. Gerçek diyorum çakması Stalin’dir çünkü. Ama tarih işte. Bazen gerçek başa geçmez de, çakma başa geçer. O da dünyayı berbat eder.

Çakma halef başa geçtiği zaman ilk işi gerçek halefi vatanından sürmek oldu. Ve 1927 yılında gerçek halef Orta Asya’ya Alma Ata’ya sürgün edildi. Böylece gerçek halefin 1940 yılında Meksika’da öldürülmesiyle son bulan sürgün hayatı başladı.

Troçki bu sürgün yaşamının 1929-1933 yılları arasındaki bölümünü İstanbul-Büyükada’da geçirdi. Ama ne yazık ki Troçki’nin  Büyükada’da 4 yıl boyunca kaldığı ev şu an bir harabedir. Oysa bir harabeden Troçki’ye dair müthiş zengin bir müze yaratılabilir.

Bu site bir zamandır Troçki’nin İstanbul’daki mirasına sahip çıkan ve onun mirasını gündeme taşımayı amaçlayan “ Troçki’nin Büyükada’da Kaldığı Ev Müze Yapılsın mı? ” adı altında bir anket yayınlıyor. Ankete katılım belirli sayılara ulaşınca da sonuçlar bilgilendirme amaçlı paylaşılıyor.

Anketle ilgili en son veriyi katılımcı sayısı 1190’a ulaşınca sunmuştum. Sonuç kısaca şöyleydi: 1190 katılımcıdan; % 6.7 ‘si  Hayır, % 91.6’sı  Evet demiş. %1.7’u ise ankete katılım duyarlılığı gösterip hiçbir görüş bildirmeyenlerdendi.

26 Ocak 2014 tarihi itibari ile anket sonuçları

Ankete katılım 26 Ocak 2014 itibari ile 4202 olmuş. Katılımcıların 3726‘sı ( %90) ” Evet”  demiş. 383‘e denk düşen % 9’u ise “Hayır, gerek yok” demiş. 21 katılımcı ise (% 1 ) görüş bildirmiş.

Görüş bildirenlerin nevi şahsına münhasır görüşlerinden bazılarıysa şöyle:

” Troçki de kim ya.”
” AVM yapılsın.”
” Ya mescit yapılsın ya da Kuran kursu verilsin orada”
” Evin görünen bir duvarına okunaklı bir tabela assınlar;  Turist rehberlerin gezi notlarına eklensin. Bu anketi Turizm vs. Bakanlığı soruyorsa inanmam…!!! ”
” Bir plaket asılması yeterli ”
” Önce bizim faydalı işler yapmış insanlarımızı düşünelim ”
” Korunsun ama müze falan yapılmasın. Troçki o kadar  önemli bir şahsiyet mi ki”

Son olarak Google Drive’dan hazırladığım anketin yine Google tarafından hazırlanmış ayrıntılı grafiği alttadır. Tıkladığınızda tam ekran olarak açılır. Eğer merakınızı celbediyorsa onunda altında anketin 137 sayfalık PDF formatlı tam dökümü vardır.

troçki anket istatiği

 

TROÇKİ ANKETİ – (137 sayfa)

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır