web analytics

Yorum, Troçki’nin Büyükada’da 4 Yıl Kaldığı Ev Müze Yapılsın Mı?  Anketine Siyah Leylek rumuzlu bir okuyucu tarafından yapılmış ve bizim tavrımızı İsviçre’nin tavrıyla karşılaştırıyor. Avrupalı felsefecilerden birinin bundan 150 yıl önce İsviçre’nin kantonlarından birisini ziyaret ettiğinde 1 gece kaldığı otelin  şuan müze olduğundan bahsediyor. Ve bu müze bir çok milletten ilgili bir çok insanın o kantona gelmesi için yeterli bir neden olarak görülüyormuş.
Yorum yüzyıllardır neden geride olduğumuzun karşılaştırmalı  bir ibret vesikası.
Dolayısıyla bu yorum için ayrı bir parantez  açmak gerekiyordu.

” Ankete katılan yada katılmayan bu tür girişimlerde, hayır gerek yok diyen kişilere sesleniyorum. Bu mentalite maalesef ilerleyememenin, tıkalı ve geri kalmanın mentalitesidir. Tarihe mal olmuş her hangi bir kişi, mekan, yer, alan vs. gibi unsurlar ileri medeniyetler tarafından baş tacı edilmiş, onun kim olduğunun, yada mekan veya yer ise geçmişte ne için kullanıldığının (onu korumak ve gelecek nesillere aktarmak için) tek başına belirleyici bir önemi olmamıştır.

Tarihe damgasını vurmuş kişi, mekan vs. ileri medeniyetler tarafından önemle korunmuş, bundan hem içinde bulunduğu ülke yarar görmüş, hem de arkadan gelen kuşaklar için tarih bir gerçeklik olarak onlara sunulmuştur.
Troçki’yi seversiniz yada sevmezsiniz. İdeolojisini beğenir yada beğenmezsiniz. Ancak o siz onu beğenseniz de beğenmeseniz de yüzyıllar boyu Troçki olarak anılmaya, adını unutturmayacak kadar kalın harflerle yazdırdığı tarihte yerini almaya devam edecektir..

İsviçre’de bundan 150 yıl önce yaşamış felsefecilerden biri ziyaret ettiği bir kantonda 1 geceliğine kaldığı otel bugün o zamanki haliyle korunarak müze olmuştur. Bir çok milletten ilgili bir çok insanın o kantona gelmesi için yeterli bir neden olarak görülmektedir. Buna benzer örnekler o kadar çok sayıda ve çeşitliliktedir ki, o ülkeyi sırf bu nedenle ziyaret edenlerin ülke ekonomisine katkısı çok büyük bir payı oluşturmaktadır.

Geldiğini sandığı kökenlerini dar ve cahil politikacıların ve onların hakimiyetinde tuttukları medyanın gösterdiği ve işaret ettiği kadar ve biçimde olduğunu zanneden, gören yada öyle görmek isteyen insanlar bu kısır döngünün bir parçası olmaya da mahkumdurlar. Evrensel bütüne bakabilmeyi bilmek kişiyi de, toplumu da güçlendirir ve zenginleştirir. Geçmişten ve gelecekten kopuk yaşayan insanların bugünü de olmaz. Bugün yaşayacakları her şeyin yüzeysel ve derinlikten uzak, bilinçten yoksun, renksiz ve çorak olması kaçınılmazdır.”

Bu yaziya 1 yorum yapilmis.

  • Çek Cumhuriyeti’nde baş sehir Prag yakınlarında kaplıca kasabasında(Kraleve) küçük bir evde Atatürk tedavi amaçlı kalmış .Kapısında Atatürk bu evde kalmıştır yazılı plaket asilmış.Yine kaldığı otelde odası ve yemek salonunda oturduğu masadayine plaket konmuş.İstiyenlere tari bilgiler veriliyor.BuTarihi. kişilere ve Tarihe saygıdır. Biz aynı saygıyı gösteremezmiyiz.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır