web analytics

“Tepe tepe İstanbul” gezi ve kültür projemizin üçüncü etabını oluşturan Çarşılar Bölgesi gezimizi gerçekleştirdik. Video kolaj, bu gezimizi özetleyen 3 dakikalık kısa bir özetten oluşuyor.

Bu gezimizde adımız ve logomuz baskılı şapkalarımız, kazaklarımız ve rozetlerimizle Osmanlı’nın hanlarını çarşılarını, camilerini ve lezzet mekanlarını arşınladık. Esnafların ilgisi çok güzeldi. Bir esnafın, bizi görünce “çekilin yoldan İstanbul Kaşifleri geliyor” diye kalabalığa seslenmesi günün vecizelerinden biriydi.

Bu gezimizde Legacy Ottoman Hotel‘in genel müdürü Osman Kromer bize, otelin teras katında bir kahvaltı ısmarladı. Bu vesileyle hem bir Osmanlı hanı olan 4. Vakıf Hanı tanımış olduk hem de otelin terasından İstanbul’un manzarasını izlemiş olduk. Osman Kromer’e bu nazik davetinden, İstanbul kültürüne ve eğitimine olan bu duyarlılığından dolayı teşekkürler.

Sonrasında Hacı Bekir Lokumcusu, Yeni Cami, Hünkar Kasrı, Mısır Çarşısı, Mahmutpaşa Hamamı, Kapalıçarşı, Sahaflar Çarşısı ve Beyazıt Meydanı gezi güzergahımızın noktalarını oluşturdu.

Diğer gezimiz Ocak ayının 3. haftası olacak. Bu gezimizde 3. tepeyi gezeceğiz. Gezimiz Beyazıt Meydanı’ndan başlayacak Süleymaniye Külliyesi’ne oradan da Şehzade Külliyesi’ne ulaşacağız. Bu gezimizin temasını elbetteki Mimar Sinan oluşturacak. Mimar Sinan’ın nasıl bir mimar olduğunu, külliyelerini nasıl inşa ettiğini onun inşa ettiği külliyeler üzerinden tanıyacağız. Camiler hangi mimari birimlerden oluşur? Kubbe tasarımları ve Osmanlı’da cami mimarisinin gelişimini bu gezimizde öğreneceğiz. Böylece birinci dönem bitmeden İstanbul’un ilk 3 tepesini bitirmiş olacağız. Aynı öğrenci grubuyla geçen yıl da Osmanlı’ın İstanbul’da bulunan 12 tarihi sarayını tek tek gezdiğimizi düşünürsek, öğrencilerim İstanbul’u bu derece detaylı ve bir program dahilinde gezmiş olan ilk öğrenciler olacaklar. Buradan hepsine tek tek selam.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır