web analytics

Taş taş örülen sütun

Bizans, muhtemelen 500’lü yıllar da binlerce taş bloku  üstüste koyarak yapmış bu sütunu. Bir nevi örerek. Sütunun adı, bu yüzden Örme Sütun.

900’lü yıllarda da koca sütunun koca gövdesi zamana yenik düşmüş. Harabeye dönmüş. Bunun üzerine  dönemin İmparatoru  7. Konstantinos sütunu onartmış. Ve her bir taşın üzerine altın kaplamalı tunçtan bir plaka çaktırmış. Plakanın üzerine de babasının  zaferlerle dolu savaşlarını kabartmış. Öyle ki 32 metrelik sütun güneşin alnında parıl parıl parıldıyormuş.

Haçlılar gelmiş 1200’ler de. Altınla kaplı plakaları tek tek sökmüşler. Memleketleri Avrupa’ya götürmüşler.

Bir güzel eritip, ceplerin de şıngırdayan paraya çevirmişler.

 

Not: Plakaların taşlara çakıldığı çivilerin izleri sütunun gövdesinde net olarak  görülebilir.
Örme Sütun, Sultanahmet Meydanı’nda ki 3. sütundur.

Bu yaziya 4 yorum yapilmis.

  • Yıl 2012..Bir Istanbul Hayali daha henuz dogdu..Istanbul’u dusunmek icin biraz gec kalmadık mı? Yok.. hicbir zaman gec degildir. Haydi gencler Istanbul’u korumak icin guncel deyimle.. ‘A(ş)ktivist! olun.

  • İstanbul’lular barbar olamazlar, hatta o kadar ki 60 lı yıllarda Yunanistan-Atina’ya muhaceret eden bir kadim dostum yıllar sonra karşılaştığımda, orada düşündüklerini bulamadığını vurgulayarak söz konusu etmişti. Biz İstanbul’luyuz demişti. O zaman tam anlayamamıştım ama daha sonra mesleğim gereği bir çok ülke görünce ve kıyaslamalar yapıca Tanaş’ın ne demek istediğini anlamaya başlamıştım İstanbul’lu olmak kolay değildir İstanbul 3000 yıllık kendine özgü bir kültür’dür. İstanbul’lular bu kültürün ürünüdür. Dileğim 1200 lerde gelip talan eden Latin’ler gibi olanların tekrar gelip ama farklı biçimlerde talan etmelerine mahal verilmemesidir. Kalanları kurtarsak o bile yeterlidir. İstanbul suriçi zaten yeterince talan edildi diğer yerlerde talandan nasiplerini aldılar mesela Boğaz içi silüeti yok oldu İstanbulda yeşil alanlar yok oluyor.

    • Düşüncelerinize aynen katılıyorum. İstanbulluluk yeniden diriliyor gibi. 6-7 Eylül olaylarıyla darbe yiyen 80 darbesiyle ve yükselen İslamcı baskıyla darbesi katmerlenen İstanbulluluk yeniden diriliyor, küllerinden yeniden doğuyor gibi.Yorumlarınızdan anladığım kadarıyla bu diriliş bilincinin ciddi bir nüvesisiniz.

  • bize barbar diyenlere şaşıyorum

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır