web analytics

Tarihin tanık olduğu ilk büyük imparatorluktur Pers İmparatorluğu. Şu an Amerika, geçmişte Osmanlı ne ise   bir zamanlar  Persler de öyleydi. Sınırları  bir başlardı İran’dan  dünyanın yarısını içine alırdı. Anadolu’dan  Suriye’ye, Mısır’dan Mezopotamya’ya, Hindistan’dan  Kafkasya’ya, Orta Asya’ya kadar uzanır da uzanırdı.

Ama yetmez bu topraklar Pers İmparatorluğuna. Kudret ve emperyallik  çıldırtır Persleri. Gözlerini  Yunanistan’a dikerler. Dünyayı titreten ordularıyla saldırırlar Yunanistan’a.

Tam 31 Yunan kent devleti  Pers’lere karşı birleşir. Kıran kırana bir savaş olur. Savaş sonlandığındaysa geriye kalan ölmüş yüzbinlerce Pers askeri ve askerlerin okları, kılıçları, kalkanları, mızraklarıdır.

Yunanlılar bu zaferlerini ölümsüzleştirerek, Perslerin  ağır hezimetini  binlerce yıl unutturmayacak bir anıt yapmak isterler. Yaparlar da. Hem de öyle bir anıt yaparlar ki Perslerin bu hezimetini  bronz  bir çiviyle tarihin belleğine çakarlar.

Nasıl mı?

Pers askerlerinin oklarını, kılıçlarını ve mızraklarını eritirler. Bir yılan kıvamında burarlar erittikleri demiri. Üzerine de zafer kazanan 31 Yunan kent devletinin adı tek tek kazırlar.

Böylece 2011 yılında İstanbul’da bir sütuna baktığınızda aslında bir sütun değil de o şaşalı, yenilmez, kudret manyağı  Pers ordusunun zavallı oklarını, mağlup kılıçlarını, kendi bedenlerine saplanan kanlı mızraklarını görürsünüz.

Not:Yılanlı Sütun Sultanahmet Meydanı’nda bulunmaktadır.

Bu yaziya 3 yorum yapilmis.

  • Selam

    Neredeyse duyan hiç kimsenin kalmadığı duvarlarından ve caddelerinden binlerce yıllık tarihin
    hatıralarını fısıldayan güzel İstanbulun bu çaresiz fısıltılarını dinleyip bizlere ulaştırdığınız
    için sizlere teşekkürü borç bilirim. Emeklerinize sağlık

  • Öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Eleştiriniz doğrultusunda yazıyı güncelledim. Keşke böyle eleştirileri sürekli alsam.

  • Ramazan bey yazılarınız çok güzel. Elinize sağlık. Ancak, küçük ama önemli bir yazım hatası var. Onu da düzeltirseniz yazılarınız çok daha güzel olacaklar. Yazılarınızda de ve da eklerinin ayrı yazılması gerekenleri hep bitişik yazılmış. Kuralı çok basittir. Öğrenip uygulamanızı önemle tavsiye ederim.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır