web analytics

267 metre uzunluğundaki, dört  kulesiyle Boğaziçi’nin olmazsa olmazlarından olan Selimiye Kışlası’nı herkes bilir. Taksim Topçu Kışlası da bu kışlanın Avrupa Yakası’ndaki karşılığı olarak 1806’da yapılmıştı. Kışla Avrupa tarafında yapıldığından olacak mimari açıdan daha güzeldi. 2’si büyük, 12’si küçük toplam 14 kubbesi vardı. Özellikle çift kubbeli girişiyle  kışlayı değil de sarayı andırıyordu.

Kışla, 1908’den itibaren  askeri amaçlar dışında kullanılmaya başlandı. 1921 yılında iç avlusu stadyum olarak  düzenlenince İstanbul ilk stadyumuna kavuşmuş oldu böylece. 8.000 kişilik kapasitesiyle de 18 yıl hizmet verdi.

Stadyum spor tarihimizin bazı ilklerine de ev sahipliği yaptı. Türk Milli Futbol Takımı ilk resmi maçını Romanya’yla burada oynadı. Güreş, bisiklet, binicilik milli takımlarımız ilk müsabakalarını bu statta yaptılar. İlk gece maçı, Fenerbahçe ile Beyoğlu arasında yine bu statta  yapıldı.

1939 yılında tıpkı şimdi olduğu gibi birileri halk  adına karar verdi ve Topçu Kışlası’nı yıkalım yerine park yapalım dedi. Tıpkı şimdi, parkı yıkalım yerine Topçu Kışlası’nı yeniden  yapalım diyenler gibi. Onlar da halka sormadılar bunlar da. Ha 70 yıl önce ha 70 yıl sonra. Kafa aynı kafa.

Halka sorulmadığından olacak ikisi de büyük hata. Birincisinin ne kadar büyük hata olduğunu söylemeye bile gerek yok. İkincisine gelince, çok yakında trajik bir örneği var: Demirören Binası. Demirören Binası, 1870 yapım tarihli Devalux binasının mimari açıdan birebir kopyası olarak 2011’de yapıldı Ama ruh yok, yaşanmışlık yok. 4 katlı kocaman bir kopya.

İlle de birşey mi yapacağız diyorsunuz. Park olmasına itiraz mı ediyorsunuz . Mimarisiyle farklı, çarpıcı, zamanın ruhuna uygun hatta onu aşan birşey yapın.

Kopyayı bırakın.

Hamiş: 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi kapsamında “İstanbul’da Tarih ve Yıkım/Hayal-et Yapılar” adlı bir sergi düzenlenmişti. Serginin ana teması  İstanbulda ki 12 tarihi yapının yıkılmaması durumunda  günümüzde nasıl bir görüntü içinde olacağıydı. Bu tarihi yapılardan bir tanesi de Taksim Topçu Kışlasıydı. Aşağıdaki fotoğraflar kışlanın yıkılmaması halinde günümüzde oluşacak olan görüntüye dairdir. Bu fotoğraflarda kışlanın ne kadar güzel bir mimariye sahip olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz

   

         

 Fenerbahçelilere: Fenerbahçe ile Beyoğlu arasındaki  maç 1933’te yapıldı ve ne yazık ki Fenerbahçe 4-2 yendi.

Bu yaziya 4 yorum yapilmis.

 • Halka sorulmuyor demiş demek ki bihaber bir şekilde yazı yazılabiliyormuş, referanduma gidilecek Ramazan Bedük bey, o zaman halka en güzel şekilde nasıl sorulduğunu, halkın İstanbulu nasıl yönettiğini göreceksiniz. Bu kışla ve hayal-et yapılar sitesinde bulunan yıkılmış tüm eserler yeniden yapılacak. O zaman Taksim çok daha güzel olacak eminim.

 • Ne yani 70 yil önce yikanlar halka sormadigi halde lider Ata simdi sormayanlar diktatör öyle gecin bunlar 21.yüzyil bu kadar kıt düşünce tarzi ancak kit beyin yapisinin apacik göstergesidir!!!

 • Merhaba, Topcu Kislasinin 3d Modelini nerde bulabilirim, bana bu konuda yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

  Saygilar Yusuf

 • Harabe halindeki Topcu Kislasinin kalintilari ve muhtelif amaclarla kullanilan kisimlari zamanin belediyesi tarafindan avrupali bir sehir plancisina yaptirilan plan mucibince yiktirilmisti.
  Acaba 1939 yilinda yikimdan once cekilmis bir fotografi var mi?
  Bulunabilir her halde.
  Saygilarimla.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır