web analytics

Şu “Osmanlıca” meselesi

osmanlıca

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Bu satırların yazarı Osmanlı Türkçesi’ni geliştirmek için haftada 10 saat kurs gören ve o 10 saatin üzerine de bir 20-30 saati katıp bilfiil Osmanlı Türkçesi çalışan biridir.

Yanlışın neresinden başlanır ki…

Adından başlayalım, Osmanlıca’dan. Osmanlıca diye bir dil yok. Dolayısıyla adın kendisi yanlış zaten.

Osmanlı Türkçesi’ne Osmanlıca demek ona İngilizce, Fransızca, Almanca gibi yabancı bir dil hüviyeti kazandırıyor. Oysa Osmanlıca yabancı bir dil değil bizzat Türkçe’nin kendisidir. Türkçe’nin efendisidir, beyefendisidir. Çünkü gayetiyle kozmopolittir. Bu kozmopolitizmin kendisi ona bir şan, bir mertebe kazandırır.

Osmanlı Türkçesi ulus öncesi bir imparatorluğun dilidir ve sırf bu yüzden ille de Türkçe diye dayatmaz. Kendini zenginleştiren meramını daha iyi ifade edebilecek bütün sözcükleri bütün dillerden alır ve dergilerinde, gazetelerinde, gazellerinde, fermanlarında, kitabelerinde bir bir kullanır. Aman efendim şu sözcük yabancıymış bunun Türkçe’sini bulayım bulamazsam uydurayım diye hiç düşünmez. Alır ve kullanır.

Arapça ve Farsça unsurları kendi dil kuralları içinde kabul ederken Batı menşeili yabancı kelimeleri okunduğu gibi yazar. Washington’u Washington diye yazmaz okunduğu gibi Vaşington diye yazar. Doğrusu da budur zaten.

Osmanlı Türkçe’sinin normali bu iken bir de gayrı anormal tarafı vardır. Bu gayrı anormal tarafına da abartının daniskası derler.

Mesela kimi dil uzmanı şahsiyetler Osmanlıca’ya muhteşem, ilahi bir mertebe atfederken kimi nevi şahsına munhasır şahsiyetler de ” Bu ülkede Osmanlıca bilmeden entelektüel olunmaz ” diye şaşalı cümleleri bolca terennüm ederler.

Birincisinden başlayalım. Osmanlıca ilahi bir dil değil tamamıyla laiktir. Muhteşem de değildir. Ulusöncesi bütün imparatorlukların dili gibi kozmopolittir.Bu durum Osmanlının kudretiyle, hoşgörüsüyle değil tarihin akışıyla ilişik bir durumdur. İkincisi ise bu ülkenin Osmanlıca bilmeyen tüm entelektüellerini aşağılar. Ortada Osmanlı tarihine dair o kadar yazılmış tarih kitabı varken Osmanlı tarihini öğrenmek için Osmanlı Türkçesi’ni öğrenmeye gerek bırakmaz. Bazı Osmanlı tarihi uzmanlarının Osmanlı Türkçesi’ni ve Türkiye Türkçesi’ni bilmeden sadece Batı kaynaklarından yararlanarak Osmanlı tarihini yazdıkları biliniyor . Mesela en son Yeditepe yayınlarından çıkan Johann Wilhelm Zinkesien’e ait olan 7 ciltlik Osmanlı Tarihi buna en iyi örnektir.

Bu ülkede gündem genel olarak siyaset merkezli olduğu için Osmanlıca meselesi de siyasetten türedi bir mesele. MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri orataokullarda ve daha üst kademelerde Osmanlıca’nın zorunlu dil olması için bir kanun teklifi verdi.

Bu kanun teklifini veren Özcan Yeniçeri Osmanlıca bilmiyormuş. Nedense hiç şaşırmadım. Hatta epeyce güldüm bile. Katıldığı tartışma programında ” Osmanlıca bilmiyorum ” derken yüzü kızarmadı bile. Hatta programda Hüseyin Çelik’e bağlandılar. Çelik, Osmanlıca biliyormuş hatta divani bile okuyabiliyormuş. Ama zatın söylediği şey şu: “Ben Osmanlıca biliyorum ama Arapça ve Farsça bilmiyorum.” Külliyen yanlış. Osmanlı Türkçesi’ni iyi bilebilmek için temel düzeyde olsa bile Arapça ve Farsça şarttır.

Şu Osmanlıca meselesi toplumu her zamanki gibi yine ikiye ayırdı. Bir tarafta zorunlu olarak olsuncular bir tarafta hiç olmasıncılar. Gerçek ikisinin ortasında bir yerde duruyor: Osmanlıca, “tercihi” olarak eğitim sistemimizde yerini almalıdır.

Bu yaziya 2 yorum yapilmis.

  • Çok doğru ve güzel bir yazı. Yalnız son paragraf yazının tümüyle çelişiyor. İyi günler.

    • Aslında gerek yok diyecem de dilim varmıyor. Çelişik görünmesi bu yüzdendir…

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır