web analytics

Sent Antuan Kilisesi

Müslümanların en fazla  ziyaret ettiği kilise hangisidir konulu bir anket yapılsa, muhtemelen şampiyonluk kupasını İstanbul’un bu en heybetli kilisesi  kaldırırdı.

Sent Antuan Kilisesi İstanbul’un en büyük kilisesi. Cemaati en geniş kilisesi. Bu özelliklere sahip olduğundan olacak, Papa 6. Paul 1967’de Türkiye’ye  geldiğinde ayinini burada okur. Okunan bu ayin çok özel bir ayindir aynı zamanda. Çünkü Türk topraklarında bir Papa tarafından okunan ilk ayindir.

Papa sadece 1967’de değil, tarihin bir döneminde daha devreye girmiş bu kilise için. O da kilisenin daha proje aşamasında ki haline denk düşer.

Sent Antuan Kilisesini daha  proje halindeyken  Papa kutsar. Tarih 1904’dür. Herkesin beklentisi kilisenin en kısa zamanda yapılacağı yönündedir.
Malum, Papa tarafından kutsandığına göre Vatikan’dan bol bol para yardımı geleceği düşünülmektedir. Ama kilise yapıldığında tarih 1912’yi göstermektedir.
5 yıl da yapılması gereken kilisenin yapımı tam 8 yıl sürmüştür. Çünkü, 3 yıl hiçbir şey yapılmamıştır kiliseye.

Anlaşılan Papa sadece kutsamıştır. Elini cebine uzatmamıştır. Ve kilisenin yapımını  Tanrıya havale etmiştir.

O da her zaman ki gibi geçikmiştir.

                     

Papanın anısına kilisenin avlusuna dikilen heykeli                                    Dua

Nerede:  Sent Antuan Kilisesi, İstiklal Caddesi’nde Galtasaray Meydanı’ndan Tünel’e doğru giderken sol kolda bulunmaktadır.

Bu yaziya 6 yorum yapilmis.

  • Başarılar

  • çocuklarımın sınavlarında mum yakıp kendi dinim olan islamiyetin dualarıyla tanrıma yakardığım ve sık gittiğim bir yerdir balattan sonra.müslümanlıkta başka bir dinin ibadethanesinde kendi dualarını yapmanın çok kutsal olduğunu duymuştum.evet doğruymuş ne zaman oralarda dua etsem kabul oluyor..

    • Müslümanlıkta öyle şey sevap olmaz daha günahtır,kiliseler Allah a ortak koşulan bir yerdir,Hz.Isa ya tanrı oğlu diyorlar,İsa yı tanrıya ortak ediyorlar ,Allah ihlas suresinde kesinlikle bunu reddediyor,ortağı oğlu olduğunu doğurmadığını,doğurulmadığını,eşi benzeri olmadığını Kur ‘an dada pekçok yerde Meryem oğlu isa ya tanrı oğlu diyenlerin kâfir olduğu belirtiliyor,kafirlerin paskalya,noel yortularına katılmanın büyük günah olduğu katılanlarında onlardan sayılacağı söyleniyor,dualarınızın kabul olmasının kesinlikle kilisede dua etmekle alakası yok

  • […] Mısır Apartmanı’nın bitişiğinde ise büyük bir kilise göreceksiniz.Girişin her daim serbest olduğu bir kilise Sent Antuan.Aynı zamanda İstanbul’un en büyük kilisesi.Normal de üç yılda bitmesi gerekiyormuş ama nerdeyse on yılda bitmiş.Neden mi?http://www.biristanbulhayali.com/sent-antuan […]

  • Maillerinizden ve etkinliklerinizden haberdar olmak isterim,
    teşekkürler.

    • Merhabalar. Mail kutucuğuna e-mail adresinizi kaydetmişiniz ama aktif etmemişiniz.Yazıların e-mail adresine gönderilmesi için e-mail adresinizi kaydettikten sonraki işlemleri yapmanız gerekiyor.İlginize teşekkürler.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır