web analytics

sait faik ve istanbul

Dün Kadıköy Eminönü İskelesi’nde bulunan İstanbul Kitapçısından Sait Faik’in İstanbul’u adlı kitabını aldım. Çünkü ikinci dönem okulumuzda yapacağımız 4 yazarın İstanbul’daki izlerini süren “Yazarlar şöleni ve İstanbul” adlı gezi programının 8. sınıf ayağı “Sait Faik Abasıyanık ve İstanbul” adını taşıdığı için bir göz atmakta yarar vardı.

Nisan ayında yapacağımız bu gezide, öğrencilerimizle beraber hem bir Sait Faik okuyucusu olacağız hem seyyah hem de bir dedektif.

Sait Faik okuyucusu olacağız, çünkü gezimizden önce “Sait Faik’in Seçeme Hikayeleri” adlı kitabını ve Sait Faik’in başka hikaye kitaplarından derlediğimiz ve gezi rotamız üzerinde bulunan mekanları konu edinen yaklaşık 10 ayrı hikaye metnini okuyacağız. Gruptan sorumlu Türkçe öğretmenimiz Aysel Arabacıoğlu ise gezi gruba katılacak öğrencileri belirlemekten tutun da metinlerin okunma performansını denetlemeye, öğrencilere gereken önerileri vermeye kadar bir dizi işten sorumlu.

Seyyah olacağız, çünkü gezimiz Kadıköy Rıhtım Meydanı’ndan başlayacak. Haldun Taner Sahnesi, Haydarpaşa Garı, Kadıköy Şehremanati binası, tarihi yarımadanın sülieti, Galata Kulesi ilk göreceğimiz yapılardan. Sonra verelini Adalar Vapuru. Moda, Moda İskelesi, Kurbağalıdere, Kalamış, Fenerbahçe Feneri, kayıp ada Vordonisi, Kınalıada, Kaşıkadası, Burgazada ve Sait Faik Abasıyanık Müzesi…

Dedektif olacağız, çünkü ” Bir İstanbul Hikayecisi” olarak bilinen Sait Faik’in tam da bu mekanlara sinen izlerini süreceğiz. Kadıköy İskelesi’ndeyken Sait Faik’in “Havada Bulut” adlı hikaye kitabında yer alan “Sonu” adlı hikayeden bahsedeceğiz. Çünkü o hikayede ” Sonra Kadıköy İskelesi’ne yorgun varıp…” diye başlayan paragraf Sait Faik’teki derin insan sevgisinin somutlaştığı en derin paragraf belki de. Kınalıda’ya yaklaşmışken “Kınalıada’da bir ev”,  Kaşıkadası’nı gördüğümüzdeyse “Kaşıkadası’nda” adlı hikayesinden bahsedecek o hikayeleri konuşacağız. Ve daha bir çok hikayeden….

Burgazada’ya indiğimizdeyse Ada’yı Sait Faik’in hikayelerinden alıntılarla turlayacak, görmemiz gereken tarihi yapıları ıskalamadan Sait Faik Abasıyanık Müzesi’ne ulaşacağız.

Yukarıda temel hatlarıyla bahsettiğim gezinin detaylı programı sonraki yazılarımdan birinin konusu. Yazımı günün hatırasıyla noktalayayım.

Günün hatırası: Benim için Sait Faik

Bugün 6. sınıfta Sosyal Bilgiler dersinde öğrencilerim verdiğim konuyu okurken ben de henüz dün aldığım “Sait Faik’in İstanbul’u adlı kitabına biraz göz gezdireyim dedim. Yukarıdaki fotoğrafı da o zaman çektim.

Bu fotoğrafı çektim çünkü akşam bunu yazmalıyım dedim. Kitabın “Sait Faik ve İstanbul Semtleri” bölümünde Sait Faik’in Beyoğlu hatıralarından bahsederken Sait Faik’in bir sözüne yer verilmişti. Söz mükemmeldi. Hatta benim gibi yeryüzüne, yeryüzü değerlerine sadakatle bağlı olan biri için devasaydı: “Ben insanları bayraklardan daha çok severim”

İşte benim için artık Sait Faik budur: İnsanları bayraklardan daha çok seven adam.

Bu yaziya 1 yorum yapilmis.

  • Öğrencilere Istanbul’u anlatmak, tanıtmak çok güzel bir şey. Tebrikler ve başarılar.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır