web analytics

mozaik denizi 2

Bizans sanatı denince akla ilk gelen mozaik oluyor. Bizans’ın anıtsal yapıları olan Büyük Saray’dan tutun Ayasofya’ya, Kariye’ye, Fethiye’ye hep mozaikle süslü. Mozayiği Bizans icat etmedi, Bizans’la da son bulmadı ama en görkemlilerini Bizans yaptı.

Şu an elimde bir kitap var. Mozaik Denizi adlı bu kitap, mozayiğin 7000 yıla uzanan görkemli tarihini anlatıyor. İmparatorlukların merkezi İstanbul’dan, uygarlığın bereketli toprağı Anadolu’ya hatta dünyaya uzanan geniş bir yelpazede mozayiğin izini sürüyor. Yazar 7000 yıllık bu görkemli ihtiyarın adını “Usta Mozaikçi” koymuş. Onun ağzından anlatıyor. Usta Mozaikçi her yerde. Bir bakıyorsunuz Büyük Saray’da yerin dibinde, bir bakıyorsunuz Ayasofya’nın kubbesinde bir bakıyorsunuz Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun elinde. 7000 yıllık görkemli bir hayalet elden ele, yerden kubbeye dolaşıyor adeta.

Kütüphanemde varolan bu kitabı bir gezi vesilesiyle aldım.

Bizans mozaikleri odaklı bir İstanbul gezisi

8.sınıflarla 2 hafta sonra İstanbul’daki Bizans mozaiklerinin izini süren bir gezi yapacağız. Rotamız Büyük Saray Mozaikleri Müzesi ve sonrasında Ayasofya.

Mozaik gezimize, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’nde bulunan mozaikleri tek tek inceleyerek başlayacağız. Gezimizi Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’nden başlatmamızın nedeni Bizans İmparatorluğu’ndaki erken dönem mozaiklerin yapısını incelemek ve sonrasında Ayasofya Müzesi’nde bulunan mozaiklerle karşılaştırmak. Böylece Bizans’ta ,mozaiklerin yüzlerce yıl sonra geçirdikleri dönüşümü, nitelik farklarını çarpıcı bir şekilde öğrenmek.

Gezimiz sadece bu müzeleri gezmekle sınırlı kalmayacak. Sosyal Bilgiler Dersi ile Görsel Sanatlararasında disiplinlerarası bir bağlantı kurmuş olacağız. Çünkü Görsel Sanatlar öğretmenimiz Fatma Sima Kılıç’ın rehberliğinde öğrencilerimiz Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’nde bulunan, beğendikleri, fotoğraflarını çektikleri mozaikleri Görsel Sanatlar dersinde yapacaklar.

Sergi ürünleri ve çalışmanın gelişimi yine bu websitesinde yayınlanacaktır.

Unutmadan, çalışma yaşamına avukat olarak başlayan ama mozaikçi olarak sürdüren Ayşegül Güvenir’in kaleme aldığı Mozaik Denizi adlı kitabı sanata, mozayiğe ilgi duyanlara öneririm. Kitap Arkeoloji ve Sanat Yayınlarından çıktı.

Bu yaziya 4 yorum yapilmis.

 • etkinliklere katılım konusunda bilgilendirir misiniz ?

  • Etkinlikler öğrencilerim için özel olarak düzenlediğim etkinlikler. Dışarıdan katılıma açık değildir.

 • Disiplinlerarasi okul projeniz icin tebrikler ve basarilar!

  Meral Akkent
  Istanbul Kadin Müzesi
  http://www.istanbulkadinmuzesi.org

  • Teşekkürler Meral Hanım. Sırada Mimar Sinan var.
   Selamlar…

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır