web analytics

20 liranın ardında fotoğrafı bulunan bu adam Türk mimarlığının yüz aklarından.

Mimar Kemalettin, Osmanlının son yüzyılında padişahın tüm mimarlık işlerini gayrimüslüm ve Avrupalı mimarlara emanet ettiği, Türk mimarların esamesinin  bile okunmadığı, Türk’ten de mimar mı olurmuş dendiği bir dönemde yeni bir dille, Osmanlı-Türk tarihinden aldığı birikimle, güçle bunun böyle olmayacağını şiar edindi. Bu devran böyle dönmezdi. Dönmemeliydi.  Türk mimarlığının nesi eksikti. Varsa yoksa Avrupa da neyin nesiydi.

Biz de yapabilirdik. Çağın birikimini Selçuklu- Osmanlı geleneğinden gelen birikimle harmanlayabilirdik. Ve öyle bir mimarlık yaratabilirdik ki eskiyi kesip biçmeden, yıkıp geçmeden ondan aldığımız güçle İstanbul’u, tüm Anadolu’yu imar edebilirdik.

Mimar Kemalettin’in tüm hayatı bunun mücadelesiyle geçmişti.

Aşağıdaki  belgesel, Mimar Kemalettin’in hayat hikayesini, mimari duruşunu ve bu mücadelesini konu alıyor. Bu mücadele izlenir.

Hamiş: Daha önce Mimar Kemalettin ile ilgili bir yazı kaleme almıştım. O yazıya ulaşmak için tıklayın: https://www.biristanbulhayali.com/20-liranin-arkasindaki-bu-adami-iyi-taniyin

Bu yaziya 6 yorum yapilmis.

  • Merhaba, belgesel çıkmıyor, rica etsem kontrol edebilir misiniz ? Şimdiden teşekkürler.

    • Link güncellendi.

  • Büyük mimari eserler ortak dünya mirasıdır, ortak birikim ürünüdür.Eğer milliyetçi bir bakış açısıyla mimarlık yapılsaydı bugün simge Osmanlı camiilerinde büyük kubbeleri göremiyor olacaktık belkide…Mimar Kemalettin eleştirecek kadar mimari bilmemekle beraber bakış açısını eleştirebilecek dünya görüşüne sahip olmalıyız.İstanbul’a imzasını atmış Türk olmayan birçok İstanbullu mimar olduğunu biliyoruz.Mimar Kemalettin tanınmalı araştırılmalı okunmalı tabii paylaşım ve hatırlatma için teşekkürler.
    Son olarak vasat bir trt belgeseli olduğunu düşünüyorum.Çocuk çamurla oynuyordu büyüdü mimar oldu edebiyatı değişmeli artık kanımca.Belgeselcilikte milli çizgiyi takip etmeyi önermiyorum 🙂

  • Mimar Kemalettin Bey’in 4cu Vakif han’i da insa ettigini arastirma sonucu ogrendim. Simdiki Bahcekapidaki Ottoman Legacy Hotel.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır