web analytics

mihrimah-3

Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan’a aşık olduğu fikri tarihin romantik yazarı İskender Pala’nın iddası. Söyler söylemez de idda birçok kişi tarafından gerçekmiş gibi sahiplenildi. Bu aşk, tarihe meraklı epeyce kişi yazdı. Hatta “İki  camii arasında aşk”  adında  romanı bile yazıldı. Malum bizim millete böyle şeyler lazım. “Aha da şu şuna aşıkmış…Hurraaaa! ”

Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Cami çok karanlıkken, Edirnekapı’daki Mihrimah Sultan Cami aşırı aydınlıktır. Romantizmin esrarlı çekiciliğine kapılmadan bu durum şöyle yorumlanabilir.

Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Cami , Mimar Sinan’ın erken dönem eserlerindendir. Yapım tarihi 1548’tir. Sinan bu camisinin iç mekanını küçük tutmuş ve az pencereyle donatmış. Dolayısıyla caminin içi çok karanlık olarak kalmış.

Bu karanlık  Mihrimah Sultan’ın hoşuna gitmemiş olabilir ve  Sinan’dan aydınlık bir cami istemesi muhtemeldir.

Bu durum Mimar Sinan’ın yeni yapacağı  cami için ışığına hiçbirşeyin gölge yapamayacağı bir noktayı, İstanbul’un en yüksek tepesini seçmesini yeterince açıklıyor. 1560’lı yıllarda yapılan bu camide Sinan  ışıktan azami derecede yararlanmak için camiyi bol pencerelerle donatıyor. Ve aydınlık, ışığıyla göz kamaştıran bir cami yaratıyor.

Hepsi bu efendim.
Burdan aşk maşk çıkmaz.

Bu yaziya 4 yorum yapilmis.

  • Keşke arastırmadan yorum yapmasaydınız. bu ithaf İskender Hoca tarafından değil yabancı bir yazar tarafından kurgu bir kitapta geçmiştir, bunu da ilk defa Harward Üni akademisyenlerinden Gülru Necipoğlu kitabında yer vermiştir.

  • Yahu el-insaf be. Bizi dünya mimari tarihinde en güzel şekilde temsil eden bir zatı, hem de dini ve ahlaki değerlere son derece bağlı bir zatı bu şekilde (afedersiniz ama) elalemin karısında kızında gözü olan biri gibi tanıtmaya çalışmak hangi aklın eseri olabilir gerçekten merak ediyorum ya. Rüstem Paşa ile evli iken, Koca Mimar Sinan bir Hanım Sultan hakkında bu duygulara nasıl sahip olabilir! Yok Rüstem Paşa’ya yaptığı cami karanlık ve kasvetliymiş de, yok Mihrimah Sultan Cami ferah ve iç açıcıymış da. Ondan sonra da Avrupalılar sultan haremleri hakkında hayal ürünü eserler ortaya koyunca da fırtınaları koparıyoruz. Önce kendimiz dikkat etmeliyiz ey akl-ı selim sahibi dostlar.

  • Tarihçilerimizin bir kısmı tarihi olayları gündeme getirirken belgelere dayanmadan duyduklarını yazmakta olduklarından Mimar Sinan’ın mihrimah sultan’a aşık olduğunu yazmışlar. Ancak bu söylenceden öteye geçememekte ve günümüzde bu olay gerçekleşmiş gibi gösterilmektedir. Özellikle bu aşkı 21 aralık tarihine bağlayarak sözde Mihrimah Sultan’ın doğum gününe rastlatıp camilerin kubbesinin arkasında sadece o günde Üsküdardaki caminin üstünden ay doğarken, Edirnekapıdaki caminin de üstünden gün batımı seyredilebiliyormuş hikayesi anlatılmakta. İnsanın inanası gelmiyor.

  • Zaten bu aşkın olamayacağını anlatan bir kitap var. “Sinan’ın Mihrimahı” adında. Bizim hocalarımız yayımladi. Orada bu askin olmayacağı açıklanmaya çalışılıyor.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır