web analytics

Lüks ve şaşadan kanalizasyon çukuruna

Lüks, ihtişam,yoksulluk ve trajedi maşallah gani gani. Sanki hepsi Frej apartmanı denilen bu binada buluşuvermiş.

Selim Hanna Frej, Beyrutlu bir zengindir. O kadar zengindir ki Hayfa’dan Lübnan’a,Lübnan’dan Trablusgarp’a kadar çok geniş bir alanın deniz ticareti haklarını Osmanlı’dan 99 yıllığına kiralamaya gözü alabilir.

Süper zengin Selim Hanna Frej 1900’lü yılların başlarında lüks bir konut yaptırır. Dönemin en gösterişli partileri de  haliyle bu ultralüks  konutta yapılmaya başlanır. Öyle ki Beyoğlu sosyetesinin projektörleri adeta buraya dikilmiştir.

Frej ailesinin tek kızı vardır. Anjel Frej.

Böyle bir konutun sakinlerinden olduğu için  gözde biridir Anjel ve evlilik çağına gelmiştir.

Doğal olarak da  normal bir kişiyle evlenmesi beklenemez zaten. Feridun Dirimtekin’le evlenir.

Feridun Bey de on parmağında on marifet olan biridir. İstiklal Savaşı’nda Yunan generalinin kılıcını alan kurmay subaydır o. Harp Akademileri öğretmenidir. Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu yöneticisidir. Ayasofya Müzesi müdürüdür, yayımlanmış bir çok kitaba imzasını atan kişidir. Entellektüeldir, aristokrattır yani say da say…

Anjel evlenince Aysel olur. Ama Aysel hanım demezler. Madamlar mösyöler dururken Aysel Hanım denir mi hiç. Denmez tabii çünkü Beyoğlu sosyetesi sonradan görme bir sosyetedir.

Mösyö ve Madam Dirimtekin’ler resmi ve özel her davetin aranan isimlerindendirler. Sadece Avrupa da bulunabilen süslü şapkalar Madam Dirimtekin’in nerdeyse simgesi gibidir. Lüks ve şaşa Dirimtekinler’ce gün be gün yaşanan sıradan şeylerdir adeta.

Hayat hep böyle sürecek değil ya. Gün gelir tarih sanki bu lüks yaşamın intikamını almak istermiş gibi, yavaş yavaş sokulur Mösyö ve Madam Dirimtekin’lerin hayatlarına. Mösyö ve Madam Dirimtekin’ler olur birden bey ve hanım.

Feridun Bey emekli olur. 1948’te de Frej apartmanını 150 bin liraya satıp, Nişantaşı’nda bir apartmana yerleşirler.

Hikayenin bundan sonrasında devreye belediye girer. Bir elektirik ya da kanalizasyon çukuru açar ama kapamaz. Feridun Bey de çukuru görmez, içine düşer. Bir süre sonra da ölür.

Ailede bunun üzerine miras kavgaları başlar. Aile, Aysel Hanım’ın akli dengesinin yerinde olmadığına karar verir ve Aysel Hanım’ı akılhastanesine yatırırlar. Bir süre sonra da huzurevine.

Sonra belediye bir daha devreye girer. Muhtemelen yine bir elektirik yada kanalizasyon çukuru açar, ama yine kapamaz. Çukuru görmeyen Aysel hanım içine düşer. Bir süre sonrada ölür. Ve Frej apartmanının görkemli tarihi bir kanalizasyon çukurunda son bulur böylece.

Gidip görmek isteyene: Frej Apartmanı Şişhane Meydanı’nda, Banklar ve Büyük Hendek Caddelerinin kesiştiği yerde bulunmaktadır.

Bu yaziya 1 yorum yapilmis.

  • verdiginiz adreslerde numarayi kaydedebilirmisiniz?
    yeri bulmak daha kolay olur.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır