web analytics

Kızılhan

İstanbul’un tüm kültürel mirası içinde belkide en fazla ihmal edileni, hanlardır. Oysa tarihi dokuyu en iyi hissedebileceğiniz yerlerde hanlardır. Çünkü restore edilmemişlerdir. Derme çatmadırlar.

İşte böyle hanlardan bir handır, Kızılhan. İhmal edilmiştir. Eskidir. Boyası badanası yoktur.Sıvaları dökülmüştür.

Kızılhan

Görünüşünden yüzyıllar önce yapıldığını anlarsınız. Ama ne zaman yapıldığını net olarak anlayamazsınız. Çünkü girişindeki kitabesi kaybolmuştur. Ama mimari özelliklerine bakarak 1500’lü yılların başında yapıldığını tahmin edebilirsiniz.

Kızılhan çok küçük bir handır. Küçük kare bir avlunun etrafını çevrelemiş onlarca odadan oluşan 2 katlı bir yapıdır epitopu. Ve bu odalar, revaklarla ortadaki şirin avluya açılır. Zamanında  tüccarlar malları, alt katta ki bu odalarda depoluyor üst kattaki odalarda ise yatıyorlarmış.

Kızılhan hala ticaret için kullanılıyor. Ama depolanan malların içine fazlasıyla gömülmüş bir durumda. Biraz nefes alması, onu bunaltan fazlalıklardan arındırılması gerekiyor. Nedense benim aklıma her zaman han denince ortada geniş bir avlu, bir köşede  küçük bir çay ocağı, haliyle sıcak bir çay gelir. Kızılhan bu konuda ki istekleri de karşılayabiliyor. Girişte, sağda küçük bir çayocağı var çünkü.

Bu yaziya 4 yorum yapilmis.

  • Sayın Bedük,
    Küçükpazar’da mülkü GencoERKAL’a ait olduğunu öğrendiğim içinde çekiç sesleri hala varolan bir han var. Bilginiz var ise günışığına çıkmasında bir pencereniz oluşur mu acaba. Saygılarımla,

    • Merhabalar… Öyle bir hanın varlığını şuan sizden öğreniyorum. Hangi han acaba sizin bir bilginiz var mı?

  • ramazan bey yazınız gerçekten çok güzel olmuş. bazı devrik tümceler var özellikle birinci paragrafın sonunda ki yani kelimesi biraz bozuyor gibi biraz daha dikkatli okuyun bilinçli bir şekilde ko6yduysanız sorun yok bir de yazınız da betimlemeunsurları var sıvalar dökülmüş küçük bir kare avlu vb gibi bu betimlemeleri gösteren resimlere birebir yer verseydiniz daha hoşolurdu diye düşünüyorum yinede hanlarla ilgili dimağımıza bıraktığınız tat için teşekkürler saygılarımla

    • öncelikle ilgine teşekkürler…bu sitenin profesyonelleşmeye ihtiyacı var..yani yazıların ciddi bir editoryal denetime ihtiyacı var…çünkü imla yanlışlarının ve devrik tümce kullanımlarının çoğu zaman kendim farkına varamayabiliyorum…ama herşey zamanla…fotoğraf konusunda haklısın…hep geneli çekmişim..hiç detay yok…son olarak, birinci paragraftaki yani kelimesi oraya özenle koyulmuş bir kelimedir..

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır