web analytics

İstiklal Caddesi su tüneli

Öncelerde  İstanbul’un taşı toprağı altın diyorlardı şimdilerdeyse – altını bittiğinden olacak –  toprağını kazsan tarih fışkırır diyorlar. Çünkü vurulan her bir kazmayla tarih adeta yeniden yazılıyor bu şehirde.

2004 yılında başlayan Marmaray tüp geçit kazılarıyla Yenikapı’da yaklaşık 40.000 tarihi eser bulundu. Bu eserler günümüzden 8000 yıl öncesine ait. Bu kazılara kadar İstanbul’un 2500 yıllık tarihinden bahsediliyordu. Artık 8000 yıllık tarihinden bahsediliyor.

Ve gün geçmiyor ki yeni buluntular bulunmasın, İstanbul daha da yaşlanmasın.

En son birkaç ay önce İstiklal Caddesi’nin altında bir su tüneli bulundu.

Ve artık İstiklal Caddesi’nin tarihi yazılırken de bir gezi rehberi çıkartılırken de bu su tüneline  değinilecek. Belki de rehberler bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı, orada yerin yaklaşık bir metre altında  iki insanın rahatlıkla yürüyebileceği yarım kilometreden uzun bir su tüneli var diyecek.

Tünelin yanları taş duvar, tavanı ise tuğla. 563 metre uzunluğunda. 120 santimetre genişliği ve 180 santimetre olan yüksekliğiyle  iki insan rahatlıkla kolkola yürüyebilir. At nalı şeklinde ve Fransız Kültür Merkezi’nden başlıyor, Galatasaray Lisesi’nin orada bitiyor.

Tünelin neden yapıldığına ve hikayesine gelince.

18.yüzyıl sonrası Beyoğlu, Kasımpaşa, Beşiktaş ve Galata bölgesinde yerleşim artınca doğal olarak su ihtiyacı arttı. Hatta su kıtlığı baş gösterdi. Osmanlı, bölgenin su ihtiyacının karşılanması için yaklaşık 25 kilometre uzaklıktan, Bahçeköy mevkiinden  su kemerleri ve tünelleri aracılığı ile Mecidiyeköy, Şişli, Harbiye üzerinden şu anki Taksim Meydanı’na suyu ulaştırdı. Ve burada şu an sanat galerisi olarak kullanılan su deposunda biriktirip hemen yanındaki maksem üzerinden Beyoğlu, Kasımpaşa, Galata ve  Beşiktaş’a suyu taksim etti yani bölüştürdü.

Bu son ortaya çıkan atık su tünelinin ortaya çıkardığı gerçekse şu: Osmanlı bölgeye sadece  suyu getirmemiş aynı zamanda yağmur suyunun ve atık suyun atılması için bir de tünel yapmış. Bu tünel Taksim Suyu Tesisleri ile muhtemelen aynı yaşıt değil. 19. yüzyılda Beyoğlu’ndaki yerleşim artınca muhtemelen atık suyu atma ihtiyacı da doğdu. Bunun üzerine Osmanlı bu atık su tünelini inşa etti. Su tüneli ile tarihi tespitler yaparken muhtemelen tabirini kullanmamın nedeni ise tünelin yapım kitabesinin olmaması. Dolayısıyla ne zaman ve kimin tarafından inşa edildiği belli değil. Sadece tarihi verilere dayanılarak tahmin yürütülebilir.

Atık su tüneli şu an  İski tarafından güçlendiriliyor. Çünkü  tarihi tramvay hattının tam altında ve zeminin oynak olmasına neden oluyor. Bu durumda parke taşları sürekli oynatıp ve zeminin bozuyor.

Hamiş: Daha önce İstikal Caddesi’nin girişinde  bulunan su makseminin ve Taksim Suyu’nun  hikayesini yazmıştım. Yazıya ulaşmak için tıklayınız.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır