web analytics

Kavafyan Konağı

Bebek sırtlarında bulunan Kavafyan Konağı yapıldığında, Lale Devri biteli daha 20 yıl olmuştu. Boğaziçi’nin tartışmasız en gözde semti olan Bebek, daha yeni yeni imar olunuyordu.

Hiç yangın geçirmeyen konak, 264 yıldır ayakta.

Aşağıdaki satırlar, konağı 1954 yılında ilk gündeme getiren mimar Sedad Hakkı Eldem’e ait: “Kavafyan Evi, Türk ev mimarisinin korunmuş ve bozulmamış bir örneği olup, tüm nitelikleriyle ayakta durmaktadır. Ev 1751 senesinde inşa edilmiş olduğuna göre İstanbul’da ayakta duran en eski evdir.”

Konak kimi tarihçilere göre bir Rum evi. Ancak daha sonraları Ermeni bir aileye geçerek Kavafyan Konağı olarak anılmaya başlanmış. Kimi tarihçilere göre ise Eğinli bir Ermeni tarafından yaptırılmış.

1980 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün mülkiyetine geçen konakta, 1998’e kadar, bugün hayatta olmayan, Kavafyan Ailesi’nin beşinci kuşak torunları Samuel ve eşi Beatris Kavafyan kiracı olarak yaşamışlar. Konak şu an boş. Kaderine terkedilmiş durumda. Bir kıvılcım darbesi, geleneksel Türk mimarisinin İstanbul’daki bozulmamış bu en eski örneğini bir kaç dakikada küle çevirebilir.

Konağı süsleyen resimler çok güzel. İşte bazıları:

konk

 

Bu yaziya 6 yorum yapilmis.

  • […] Fotoğraf: http://www.biristanbulhayali.com […]

  • […] Kaynak […]

  • Babamiin teyzesi ve enistesine ait oldugu icin cocuklugumuzda pazar gunleri giderdik en buyuk eglencemizdi oyuncaklarimizi orada saklardik

    • Dedemler senelerce o konakta kiracıydı. Çocukluğumdan ilk hatırladığım anılardır. İçeri girdiğimde duyduğum o tarih kokusu.. Birikmiş anılar nasıl kokar bilirmisiniz. İşte Kavafyan öyle kokardı… Girişte hemen sağ taraftaki bölümde otururdu dedemler. Bütün çocukluğum o avluda geçti. Üst bahçeye çıkmam yasaktı. Ama çok iyi hatırlarım ki; üst kat bahçede dolaşan muhteşem güzellikteki bir hanım beni hep yukarı çağırır; bahçeyi gezdirirdi.

      • merhaba dilara hanım, kavafyan konağı hakkında bilgi edinmem gerekiyor, emin olun çok zamanınızı da almayacağım… proje ödevim için gerekli. bana ulaşabilir misiniz? handekarpuz92@hotmail.com

  • Cok guzel bir bilgi paylaşımı. 1980 de kamulaştırılmış demek. Teşekkürler.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır