web analytics

Yerebatan Sarnıcında

Yaklaşık 1,5 yıl sürecek olan ve temel hedefi şu an 5. sınıfta olan öğrencilerin 6. sınıfı bitirdiklerinde İstanbul’un 7 tepesini ve Suriçi bölgesini yani Tarihi Yarımada’yı, bir yürüyüş rotası dahilinde keşfettirmeyi  amaçlayan gezi programının ikinci ayağı olan Sultanahmet Meydanı ve dikilitaşları, Sultan Ahmet Camisi, Arasta, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Yerebatan Sarnıcı ve Gülhane Parkı rotalı gezimizi bugün gerçekleştirdik.

Toplam 11 geziden oluşacak olan programın bu yaz tatiline kadar sürecek olan ayağında hedef İstanbul’un 1.2. ve 3. tepelerini öğrenmek. 1. tepenin en önemli tarihi yapılarından olan Sultanahmet Meydanı ve dikilitaşları, Sultan Ahmet Camisi, Arasta, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Yerebatan Sarnıcı ve Gülhane Parkı’nı bugün gezdik.

Gezi öncesi her zamanki gibi sınıfta gezide göreceğimiz tarihi yapıların kartlarından oluşan bir ön hazırlık çalışması yaptık. O bilgiler üzerine Türkçe öğretmenimiz Tuğçe Avcı’nın da eşliğiyle gezimizi gerçekleştirdik.

Uzun rotalı gezimizi Türkçe Dersi ile ilişkilendiriyoruz

Bu gezimizde 5A sınıfının Türkçe Dersi öğretmeni Aysel Arabacıoğlu’yla koordineli olarak çalışıyoruz. Aysel Arabacıoğlu geziden sonraki ilk Türkçe dersinde, öğrencilerle bir gezi yazısı çalışması yapacak. Öğrenciler bu çalışmada gezide gördüklerinden, yaşadıklarından, geziye dair düşüncelerinden oluşan bir gezisi yazısı yazacaklar. Sonrasında bu gezi yazılarını öğretmenimizle beraber değerlendireceğiz. Değerlendirme sonrası kimi yazılar yine bu websitesinde yayınlanacaktır.

Sosyal Bilgiler Dersi’nde gezimizin 10 soruluk bir testle değerlendirilmesi

Gezimizden sonraki ilk Sosyal Bilgiler Dersi’nde, öğrencilerle  bir test çalışması yapılacaktır. 10 sorudan oluşan bu testin amacı gezide görülen  tarihi yapıların öğrencilerin belleğinde ne kadar yerettiklerini ölçmek ve değerlendirmektir.Gerek test soruları gerekse testten alınan başarı ortalaması yine bu websitesinde yayınlanacaktır.

İstanbul’un 7 tepesini yürüyerek keşfetmeyi amaçlayan gezi programımızda varan 3

5A sınıfıyla yapacağımız 3. gezi programımızda İstanbul’un 1. tepesinden 3. tepesine yürünecektir. Bu gezi hem ilk iki gezide öğrendiğimiz bilgileri bir harmanlama gezisi olacak hem de  2.ve 3. tepelerdeki anıtsal tarihi mirasımız görülecektir. Gezimiz Süleymaniye Camisi ve Külliyesi’nde son bulacaktır.

Gezimize dair fotoğraflarımız aşağıda. Tam görüntü için fotoğrafların üzerine tıklamanız gerekiyor.

 

Bu yaziya 3 yorum yapilmis.

 • İstanbul tepelerini YÜRÜYEREK keşfetme projenizi çok tebrik ediyorum. Sınıfınıza böylece yürümeyi de sevdireceksiz.

  Bu hem çevre dostu, hem sağlık dostu, hem de kent dostu konsept için çok tebrikler ve güzel keşifler!

  Sevgilerimle,
  Meral Akkent
  İstanbul Kadın Müzesi
  http://www.istanbulkadinmuzesi.org

  • Teşekkürler Meral Hanım. Güzel bir çizgi yakaladık. O çizgide yürümeye devam edeceğiz.

  • Teşekkürler Meral Hanım. Güzel şeyler yapmaya çalışıyorum. Bir kısmını yapıyorum herhalde. Devamı güçlenerek gelecektir.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır