web analytics

İstanbul Sur Kapıları

istanbul  sur kapıları

Yeni çıktı. Bir buçuk aylık ya var ya yok daha. İstanbul’un sır kapılarını pardon sur kapılarını aydınlatıyor.

Sır kapıları diyorum, yığınla hikaye saklıyor çünkü. Lakin milyonlarca hikaye girdi çıktı bu kapılardan. Ne kadarını biliyoruz: Üç, beş, on, yüz, bin, belki binbeşyüz ama olsa olsa en fazla üçbin beşbin. Milyon nire, beşbin nire. Onun için İstanbul’un sur kapıları aslında sır kapıları.

Sırra vakıf olmak ilk önce tanımaktan geçiyor. İstanbul’un sır kapılarını aralamak da  ilk önce sur kapılarının tarihini bilmekten, tanımaktan geçiyor. Tanı ki sırra vakıf olasın. Bu kitap işte bunu vadediyor.

İstanbul’u gezmeye heves edenler bilirler. Topkapı, Edirnekapı, Silivrikapı, Mevlanakapı vs. gibi büyük sur kapılarını anlatan metinler vardır. Ama küçük sur kapıları olan poterneleri anlatan metinler yoktur. Poterneler bilinmezlik içinde seyyahın kendisinden saklanmıştır adeta. Seyyah poterneye bakar, poterne de seyyaha. Sonuçta suskunluk bakidir. Çünkü seyyahın elinde İstanbul sur kapılarına odaklanmış derlitoplu bir kitap yoktur. Çünkü yazılmamıştır. Yazılmışsa da Türkçe değildir ya da Türkçe’ye çevrilmemiştir. Ama bu kitap poterneleri de, tarihin tozlu sayfalarına kaybolup gitmiş sur kapılarının Arkeoloji Müzelerinde sergilenen kalıntılarını da anlatıyor. Bu anlamda bu kitap meraklısı için derli topludur.

Sur kapılarının 45 yıl önceki hali de kitapta var

Sur kapılarının mimari gelişimini tarihsel bir perspektif  içinde açıklayarak başlayan kitap, İstanbul Surları’nın tarihiyle devam ediyor. Kara, Marmara ve Haliç Sur kapılarının tek tek adları, adlarını nereden aldıkları zengin bir görsel eşliğinde tek tek anlatıyor. Ayrıca kitapta sur kapılarının 1968-69’da çekilmiş fotoğrafları da bulunuyor. Böylece 45 yıl öncesinin İstanbul’unda sur kapılarının durumuyla günümüzdeki durumunu karşılaştırarak, sur kapılarının hal-i pür melalinin daha iyi görülmesini sağlıyor.

Kitabın son bölümü “Karşılaştırma” başlığını taşıyor. Bu bölümde İstanbul’un sur kapıları Anadolu’daki diğer sur kapılarıyla karşılaştırılarak anlatılıyor. Antik devir Antalya, Edirne, Ankara, İznik, Side, İzmit surları; Bizans devri Kayseri, Amasra, Diyarbakır surları ana başlıklardan.

Bu yaziya 4 yorum yapilmis.

  • 11. sıradaki Sonkapıyı duymamıştım, nderede acaba derken 1990’larda açıldığını yazmışsınız. Bir de Yenikapı var.

    • Yenikapı derken hangisinden bahsettiniz anlayamadım. Kara surlarında bir tane Yenikapı var, o da Yenikapı olarak bilinmez, Mevlanakapı olarak bilinir.

  • İstanbul hak.da çok kitap okudum.fest seyahatlerde gezdim ancak hep klişe anlatımlar ben tam sizin anlatım tarzınızda bilgi edinmek istiyordum şimdi kitabınızı edinmeye çalışacağım umarım bulurum.saygılar.

    • Bir yanlış anlama oldu herhalde. Yazıda adı geçen kitap şahsıma ait değil. Benim zaten kitabım yok. Ama üzerinde çalıştığım bir kitap var.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır