web analytics

Botter Han

Vakti  zamanında  İstanbul’un sosyetik kadınlarının sırf  bu rölyeflere sahip binanın önünden geçebilmek için süslenip süslendikleri söylenir. İddiaa  ne derece doğrudur bilinmez, ama doğruluk payı yüksek olabilir.

Çünkü bu bina Türkiye’nin ilk moda evidir. İstanbul’un zenginlerine modanın merkezi Paris’in son kreasyonlarının  tanıtıldığı, defilelerin düzenlendiği yerdir.

İlginç ama modaevini  yaptıran İslamcıların bayraktarı bir padişah. İslamcılık nire Paris modası nire demeyin. Çünkü yaptıran, 2. Abdülhamittir.

Jean Botter 2. Abdülhamit’in modacısıdır ya da günümüz tabiriyle imaj makeri. Tasarımlarını padişah çok beğenir. Çünkü Botter modern ile klasik çizgileri çok iyi harmanlayabilmektedir.

Ve 2.Abdülhamit modacısına verdiği değeri gösterebilmek için bir moda evi yaptırmaya karar verir. Moda evinin yapılacağı yer olarak da dönemin gözde mekanı Pera’yı seçer. Yapım içinde dönemin ünlü mimarı Raimondo D’Aroncoyu  görevlendirir.

D’Aronco  binayı bir moda evine yakışacak şekilde tasarlar. Zerafet ve incelik binada ışıl ışıl parlasın diye  binayı  gül rölyefleriyle, vitraylarla süsler. Böylece İstanbul’un en görkemli ve en şık binalarından biri ortaya çıkar.

Ve “Botter Modaevi” 1901 de açılır. Pera’nın (İstiklal Caddesi’nin) en gözde mekanı olur.

Balkan savaşları,1.Dünya savaşı ve Cumhuriyetle beraber padişahlığın kaldırılması  Botter Modaevi’ni de gözden düşürür. Bunun üzerine Botter ailesi binayı satarak Paris’e göç eder.(1917)

Görmek  isteyene: Botter Apartmanı  İstiklal Caddesi’nde Galatasaray?dan Tünel’e doğru giderken sol kolda bulunmaktadır. İsveç konsolosluğunun bitişiğindedir.

 

Bu yaziya 11 yorum yapilmis.

 • […] sonra, Türkiye’nin ilk moda merkezi Botter’ın bulunduğu hanı görüyoruz. Burası Padişah 2. Abdülhamid’in imaj makeri Botter’in İstiklal’deki moda eviymiş. Vakti  zamanında  İstanbul’un sosyetik kadınlarının sırf  bu rölyeflere sahip binanın […]

 • Bu “islamcı” yaftasını alıp oraya buraya yapıştırmanız beni rahatsız etti. Sultan II. Abdülhamid, beğenseniz de beğenmeseniz de bu ülkenin 33 yıl boyunca padişahıydı. Beyoğlunun taşına toprağına sahip çıktığınız kadar bu ülkenin tarihine de sahip çıksanız bu kadar antipatik olmayacaksınız. Sahi siz nereden geldiniz? aslınız, faslınız nedir? Kökünüz Osmanlının ekalliyet tabasından mı? (hiç sanmam, onlar en azından müslümanlara saygı duyarlardı) . Biraz edep öğrenin. “İslamcı” değil “müslüman”.

  • İslamcı kelimesini seçmemin nedeni aradaki zıtlığı vurgulamak içindi. Nihayetinde modaevi Batıya dair bir şey. Yazıların genelini okumadan yorum yaptığınız belli. Çünkü bu yazılarım daha çok İslami kültür varlıkları ile ilgilidir ve tüm tarihi miras benimdir. Araştırırım da yazarım da. Birkaç yazıya bakıp yazıların hepsi hakkında kaanate varıp kötülemek, yaftalamak “edeplice” bir tavır herhalde.

 • Bu yer halen Hazine’nin uhtesindedir. Ancak son sahiplerinden Zeynep Oyvar çocuksuz olarak vefat edince eşinin akrabaları(eşi Bahriye Nazırı Hasan Hüsnü Paşa’nın oğlu Mahmut Nedim Oyvar’dır) ile Zeynep Hanım’ın uzaktan akrabası Tülü Kamhi (Profilo sahiplerinden Jak Kamhi’nin eşi) ve son senelerinde evlat edindiği manevi kızı Emine Selbes arasında vuku bulan miras davaları yüzünden Hazine olaya el koymuş bulunmakta. İhtimalen yakında bir çözüm yolu bulunabilir. Kanunlar artık esas sahiplere hak verir mahiyette görünüyor. İşte neden bu kadar yıldır ihmal edildiği anlaşılıyor. Ben bu bilgileri Mahmut Nedim Bey’in kardeş çocuklarından birine yardım ederken öğrendim. Ve bunlar gerçek sebeplerdir.

  • Değerli yorumunuz için teşekkürler Feriha Hanım.
   Bu yorumunuz sadece yorum bölümünde kalmamalı ayrı bir yazıyı fazlasıyla hakediyor.
   Ve şuan o yazıyı yazmakla meşgulum. Yazınca bilgilendiririm sizi.
   Sevgi ve sağlıkla kalın.

  • Feriha hanim merhaba sizinle iletisime.gecmek istiyorum

 • Botter Han şu anda Hazine’nin elinde. Ancak bu yer üzerinde eski sahiplerinden en son Bahriye Nazırı Hasan Hüsnü Paşa’nın en varidatlı oğullarından Mahmut Nedim Oyvar’ın eşi Zeynep Oyvar ve Mahmut Nedim Oyvar varisleri bir yandan Zeynep Hanımın tarafında Hazine ie mücadele eden Profilo firması sahiplerinden Jak Kamhi’nin eşi Tüli Kamhi ve Zeynep hanımın son zamanlarında evlat edindiği Emine Selbes hanımla miras mücadelesi yüzünden bina bu vaziyettedir. Bütün bunları bilmem benin de Mahmut Nedin Beyin kendi ailesinden bir akrabasına davaları konusunda yardımcı olmam dolayısiyle biliyorum. Yukarıdaki suallerinize gerçek cevap budur.

 • Acaba bugunku hukumetimiz, inanclari dogrultusunda, tarihine bakip “Bu bina kurtarilmaya degmez” mi diyor?

 • Haklısın Betül, şuan Botter Han nerdeyse dökülüyor.
  İstiklalin en şık binalarından biri bu bina…Restore edilip modaevi olarak açılsa harika olur…

 • Ben de o kadar üzlüyorum ki şu Taksim’deki Beyoğlu’ndaki genel olarak aslında her yerdeki şu caanım mekanları neden restore etmiyor. Hayır yani paran yoksa git hibe et bir yerlere bilmem kaç seneliğine adamlar restore de etsinler işletmesini de yapsınlar ama dökülüp gitmesin senin gibi beceriksiz bir devlet yüzünden.

 • Burayı neden restore etmiyorlar acaba çok güzel bir yapı aslında..

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır