web analytics

İncili Köşk’ün Hikayesi

 

Rivayet olunur ki  padişah 3. Murat bir gün hanendeleri ve sazendeleri ile şu an tabanı kalan bu köşkte muhtemelen tam da bu taban üzerinde meşk ederiken İskenderiye’den Osmanlı donanması dönmektedir. Ve gelenek üzerine kadırgalar saray önünden geçerken sarayı selamlamak için top atışı yaparlar. Top atışı üzerine umulmadık bir biçimde köşk, zangır zangır titrer. Donanma daha önce yüzlerce kez saray önünden geçmiştir, yüzlerce kere de sarayı selamlamak için top atışı yapmıştır da  hiçbirinde hiçbir şey olmamıştır.

Ama bu kez nedense olmuştur işte.

Padişahın önünde oturduğu pencerenin  camları kırılmıştır. Zaten hasta olan Sultan 3. Murat  bu durumu hayra yormaz, der ki çevresine  “Bizim bu köşke son gelişimize  işaret olsa gerek.” Dediği gibi de olur. Bir daha gelemez. Çünkü birkaç gün sonra vefat eder.

İncili Köşk 1591’de devrin sadrazamı Koca Sinan Paşa tarafından Marmara Surları’nın üzerine yaptırılmış ve padişah 3. Murat’a hediye edilmişti. Köşk 3. Murat’ın en fazla sevdiği köşktü ve köşk adını tavanından sarkan inci süslemelerinden alıyordu. Boğazı resmeden gravürlerde  en fazla yer alan köşklerden biri olmakla ünlüydü. 1871’de Sirkeci tren yolu yapımı için yıkıldı.

 

 

İncili Köşk Osmanlı döneminde böyle görünüyordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğer yıkılmasaydı günümüzde böyle görünecekti.

 

 

 

 

 

Yıkıldı şimdi böyle görünüyor.

 

 

 

 

 

Not: İncili Köşk ya da diğer adıyla Sinan Paşa Köşkü Sarayburnu’nda bulunuyor. Sarayburnu ile Ahırkapı Feneri arasında, Kennedy Caddesi üzerinde.

Bu yaziya 1 yorum yapilmis.

  • “İyi niyetli filozof” Kral Stanislaw Leszczynski’nin planlarını çizip ısmarladığı Les Bosquets bahçelerinde bulunan “Kiosque”‘un da bu köşkten etkilenerek inşa edildiği söylenir. Stanislaw ömrünün bir kısmını burada geçiren meraklı ve estetik zevki kuvvetli bir kraldı, etkilendiği bu güzellikleri ülkesinde de “şubelendirmek” istemişti. Güzel yazınıza naçizane bir ipucu, keyifle kalın efem..

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır