web analytics

Gülhane Parkı’nın mülteci papağanları…

Gülhane Parkı papağan

Gülhane Parkı’nda bu papağanlardan yüzlerce var. Ama buralı değiller, Mülteciler. Çünkü savaş mağduru onlar. Minicik bedenlerinde savaşın ağır yükünü, gürültüsünü taşıyamadıklarından sürüler halinde memleketlerinden göç etmişler.

Memleketleri Irak, özellikle de Bağdat ve çevresi. Amerika’nın orada uyguladığı insanlık dışı vahşet, top ve silah sesleri çok rahatsız etmiş bu güzel sesli, yeşil renkli sevimli papağanları. Haliyle de topluca kaçmışlar memleketlerinden. Yaşamak için uygun iklim koşulları olan İstanbul’a göç etmişler.

Bu papağanların adı İskenderiye Papağanları. Boyları 50-60 santimetre. Omuzbaşları ve kuyrukaltları hariç yeşil renkteler. Onun için “Büyük Yeşil Papağan”  olarak da bilinirler.

Onlar, savaşın mağduru sevimli mülteciler. Eğer bu sevimli mültecileri görmek isterseniz Gülhane Parkı’nın çınarlarında her daim sizleri beklemekteler.

Bu yaziya 3 yorum yapilmis.

 • Bu papağanların bir kaç ayrı kökeni olabilir ama ben en önemlisine bizzat tanık oldum ve bu papağanların akibetini yıllarca takip ettm.

  Yılını tam hatırlamıyorum ama 90’lı yılların ortasında (1995 veya 1996) İstanbul çevre yolu Balmumcu mevkiinde, bugün Metrobüs’ün köprü yoluna girdiği noktanın 100 metre kadar gerisinde ve çalıştığım ENKA İnşaat şirketinin binalarının tam önünde bir tır kayarak devrildi ve dorsesinde taşıdığı binlerce yeşil papağan serbest kaldı. Papağanlar çevredeki ağaçlarda toplu halde tünediler ve ağaçların meyvelerini yiyerek hayatta kalmaya çalıştılar.

  Mevsim sonbahardı ve kışı geçiremeyeceklerinden korkuyorduk. Fakat görünüşte sayıları azalmasına rağmen sağ kaldılar ve bölgeyi mesken edindiler. Yıllarca Balmumcu – Levazım çevresinde, bügün Zorlu kulelerinin dikildiği Zincirlikuyu karayolları arazisinde papağanları izledim. Daha sonra farklı yerlerde gördüm. Bir şekilde İstanbul iklimine adapte oldular ve giderek yayıldılar. Gülhane parkı, Haydarpaşa, Çamlıca, Haliç gibi yaygın bir bölgede görülüyorlar. Hepsi bunlar mıdır, bu popülasyona başka kaynaklardan eklemeler olmuş mudur bilemiyorum.

  Ornitologlara bir iş düşüyor bence: papağanlar bildiğim kadarıyla uzun yaşayan kuşlar; tüm bu popülasyon o günden sağ kalanlardan ibaret olabilir. Ama bu kadar yayılmaları ve sık görülmeleri, bir şekilde üremeyi başardıklarını gösteriyor gibi. Tam tespitini yapmak ornitologların işi olmalı. Gözümüzün önünde bir kuş popülasyonu doğdu ve bunun kökenini ve akibetini araştırmak ilginç bir konu olmalı diye düşünüyorum.

 • merhabalar..İstanbuldaki bu papağanların kaza geçiren bir tırdan kaçtıkları söylentisi fazlasıyla mevcut..lakin ben yazımı kaleme alırken Kıtalararası Kuş Göçlerini İzleme Derneği Başkanı Doç. Dr. Serhan Oksay’ın bu konudaki görüşlerini temel olarak aldım…Oksay’ın görüşlerini şu linkten okuyabilirsiniz…:.. teşekkürler

 • merhabalar.bu sevimli papağanlar yaklaşık 15-16 yıl önce ağva-şilearasında kaza geçirerek devrilen bir tırdan kaçan papağanlardan olsa gerek.çünkü şile ormanlarında da belli zamanlarda sürüler halinde gözleniyor yeşil papağanlar.
  .

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır