web analytics

 

Gülhane Parkı’nı gezenler bilirler. Gotlar Sütunu’nun aşağısında demir parmaklıklar içinde  üç-beş sütun ve üzerinde kabartma haç işaretleri bulunan sütun başlıkları, tuğla kemerler göze çarpar. Yanından geçen çoğu kişinin merakını cezbeden kalıntılardır bunlar. Nerden mi  biliyorum? Kendimden. Çünkü bu fotoğrafları çekerken birkaç kişi yanıma geldi. Ve usulca dillendi.
” Padon rahatsız ediyorum ama…”
” Rica ederim, buyurun”
“Burası eskiden neymiş?”
Ve başlıyorum anlatmaya tabi. Tutabilene aşk olsun.

” Kapılarını yetim çocuklara açan, onları yiyip, içirip doyuran bir yetimhane. Anne sıcaklığının, baba gücünün ve güveninin ne kadarını verir bilinmez ama gücü nispetinde vermeye çalışan bir yetimhane.
Gelirini yanındaki Menas ve Aziz Demetrius kiliselerinden sağlayan bu gelirlerle de yüzlerce yıl ayakta kalabilen bir Bizans yetimhanesi.
578 yılında imparator 1.Iustinianos ve karısı Sophia tarafından yaptırılmış.
Nereden baksanız 1400 yıllık.

1400 yıllık zamanın yıpratılıcığına bir de bizimiz cehaletimiz ve ilgisizliğimiz eklenince koca yetimhaneden bu kadar kalmış işte: Birkaç sütun, sütun başlığı ve tuğla kemerler.”

Bu yaziya 2 yorum yapilmis.

  • oncelikle belirteyim ki tarihte bizans imparatorlugu diye bir devlet olmamistir. bizans sehir devleti m.s.193 yilinda roma’ya katilarak tarih sahnesinden cekilmistir. bu imparatorluk 1453 yilina yilina kadar fatih alincaya kadar yasamaistir. son imparator 11. kostantin de roma imparatoruydu. bizans imparatorlugu lafi ingilizlerin uydurmasidir.
    bizimiz cehaletimiz ve ilgisizliğimiz eklenince koca yetimhaneden bu kadar kalmış… demissiniz de acaba bu yikim, bu barbarlik 1204 latin isgali sonucumu? cunku latin talan ve yikim yillarca surmus hatta fethiye camisi olan kilisenin kimi duvarlarindaki ikonlar paralanmasin diye alel acele cift duvar yapilarak korunmustur..

    • Cemil Bey, öncelikle Bizans diye ayrı bir devlet yoktur. Haklısınız. Ama Bizans diye bir tanımlama elzemdir. Çünkü Hristiyan Roma’yı işaret ediyor. Roma kuruluşundan 1453’e bir bütündür. Ama bir pagan Roma var bir de Hristiyan Roma. Bu ayrımı ifade etmek için Bizans tanımlaması kullanılıyor-ki bence doğrudur.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır