web analytics

Galata Sarayı

Galata Sarayı. Birbirinden uzak bu iki sözcük, ilkönce yanyana gelivermiş sonrasında   I’sı düşüvermiş ve  olmuş paşalar gibi  Galatasaray.

Kelimenin serüveni 1490’lı yıllar da padişah 2. Bayezid’la başlar.

2 .Bayezid, Galata sırtlarında  Topkapı Sarayı’na bağlı bir  mektep yaptırır. Mektebin adı Galata  Saray-ı  Hümayun Mektebi’dir. Mektebe fiziği düzgün, yetenekli ve zeki olan öğrenciler bizzat padişahın huzurunda yapılan bir seçimle alınırlar.

Seçilmiş 40-50 kişiden bahsetmiyoruz. Üç koğuşu vardır mektebin. Ve koğuşların her biri 200 kişiliktir. Koğuşları, darüşşifası ve hamamıyla oldukça büyük bir komplekstir.

Bu mektepte öğrenim gören öğrenciler, eğitimini tamamladıktan sonra Topkapı Sarayı’na gidecekler eğitimine burada  devam edeceklerdir. Sonrasında da  ya devlet adamı ya da sanatçı olurlar.

1868 yılında  Galata Saray-ı Hümayun Mektebinin yerine  Galata  Saray-ı Mektebi Sultani açılır. Zamanla bu mektebe Galatasaray Mektebi derler.

Lisenin adı da mekanın adı da böylece kalır.

Bu yaziya 6 yorum yapilmis.

 • Harika bir site hazirlamissiniz. Cok ama cok emek vermissiniz. Sag olun, var olun.
  Avustralya’da yasiyoruz. Aslen Istanbullu degiliz ama dunyanin en guzel sehri olduguna inaniyoruz. Her yil gelip birkac gun kaliriz. Beyoglu’nun bilmedigimiz yonlerini dile getirdiginiz icin size minnettariz.
  Birkac yil once geldigimizde Galatasaray’i gezmek istemistik ama kapidaki gorevli “yasah” deyip bizi iceri birakmamisti. Genc kizlarima da Turkiye ve Istanbul sevgisini asiladim ama bu tip engellerle karsilasinca bu gayretimde zorlaniyorum.

  • Güzel yorumunuz için teşekkürler. Haklısınız. Bu kentte “yassah hemşerim” zihniyeti ne yazık ki her yerde var. Bu da insanı kenttten soğutuyor. Kimin tarihini kimden koruyorlar.

 • […] Bu arada, Çiçek Pasajı’nın ordan güzel bir çiçek almayı ihmal etme. Aslında çiçeği heryerden alabilirsin de, Çiçek Pasajı’nın ordan alman hani senin için daha iyi. Yanından geçip gittiğin mekanın hakkını ver yani. Ve geldik Galatasaray Meydanı’na. Meydana adını veren lisenin kapısı gerçekten büyüleyici. Galatasaray, bir semt olan Galata’nın sırtlarında kurulan Saray anlamına geliyor. İsimin hikayesinin hafif detayı için şuraya bak istersen: http://www.biristanbulhayali.com/galata-sarayi […]

 • Her zaman gezip gördüğümüz yerlerin özgeçmişleri hakkında bizleri bilgilendirmeniz çok güzelBu nedenle sizleri kutluyor başarılarınızın devamını diliyorum. Teşekkürler, saygılar….ŞÜKRAN

 • Yazilarinizi cok begeniyorum fakat Turkiye ve Istanbuldaki tarihi eserlere cok duskun arkadaslarima gonderebilmem icin ingilizce tercume tusuna bastigimda hicbir faaliyet yok, zannedersem linkiniz calismiyor, uyarmak istedim.

  • Öncelikle uyarın için teşekkürler…Ben çevirici çalışıyor diye biliyordum, dediğin gibi çalışmıyormuş. Problemi düzelttim.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır