web analytics

yassıada

 

Bizans bin yıl yassı anlamına gelen Plati Adası dedi. Osmanlı’ysa Plati Adası’nın Türkçesi olan Yassıada. Yani Boğaziçi’nin 9 adasından biri olan Yassıada‘nın adı yaklaşık 1500 yıl Yassıada‘ydı.

Az önce öğrendim, 1500 yıllık bu adın üzerine  bir kalem çekilmiş. 1500 yıllık Yassıada birden “Demokrasi ve Özgürlük Adası” oluvermiş.

Karar Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan İstanbul İl Genel Meclisi’ne ait.

İl Genel Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre; Adalar İlçesi’ne bağlı olan ve darbeyle anılan Yassıada’nın isminin “Demokrasi ve Özgürlük Adası” olarak değiştirilmesi yönündeki teklifin oy birliğiyle kabul edilerek,  Türkiye ‘de darbe izlerinden birinin daha silindiği bildirilmiş.

Bu il genel meclisinin sözüm ona muhafazakar demokratları kökenini tarihten alan, binlerce yıllık mirası taşıyan adlara saygı muhafaza etmeyi ne zaman öğrenecek? Vakit geldi de geçiyor. Dile kolay 21. yüzyılda yaşıyoruz artık.

Git bir park yap, ne bileyim belki bir meydana adını ver. Belki kocaman bir anıt yap. Ama 1500 yıllık adı değiştirip gülünç duruma düşme.

Bu yaziya 4 yorum yapilmis.

  • AFP’nin 14 Aralık günkü haberine göre Yassıada’nın adı Resmi Gazete’de yayınlanan kanunla değiştirildi!!

  • Yassıada 53 yıl önceki darbe ürküntü yaratıyor ki o ismi değiştirmek istiyorlar. Darbe kelimesinden bu kadar mı korkulur?. Sözde darbe yapacakların hepsini içeri attılar ve hatta en az 15 er yıla mahkum ettiler. Eğer herhangi bir af çıkmazsa ismi değiştirenlerin o konuda korkuları olmasın .

  • Kısa bir süre önce Bu ada ismi ile ilgili bir yorum yapmıştım. Ama o zaman ismi henüz değişmemiş, değişme lafları ortalarda dolaşıyordu. Günümüz yöneticilerinin herhalde yapacak başka işleri yok bu tür boş şeylerle uğraşıp duruyorlar.
    Varsın oyalansınlar 2014 başlarına kadar. Bakalım kendi isimlerini değiştirecekler mi?

  • Çok doğru, ama halkın bu uzun ismi kullanacağını sanmıyorum. 27 Mayıs sonrası Beyazıt meydanının da adı değiştirilmişti. Hâlâ Beyazıt Meydanı olarak bilinir, hiçbir zaman değiştirilen adı kullanılmadı.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır