web analytics

Geçen yıl 6. sınıf öğrencilerimle “Çocuklarla Osmanlı tarihi sarayları sohbetleri” adı altında bir proje gerçekleştirmiştim. Bu proje dahilinde, öğrencilerimle Osmanlı’nın İstanbul’da bulanan 12 tarihi sarayını tek tek gezmiş, Osmanlı’da tarihi saray mimarisini, kültürünü ve hikayelerini  öğrenmiştik. Proje grubundan olan dört öğrencim iki radyo programının konuğu oldular ve Osmanlı sarayları konusunda bilgilerini, önerilerini dinleyicilerle paylaştılar.  Onların radyodaki performanslarını asla unutmayacağım. Sanki her birisi 25-30 yaşlarına gelmiş, Osmanlı sarayları konusunda mastır yapmış gibiydiler. Türkçeleri o kadar düzgün, konuya o kadar hakimdiler. Bu yıl 23 Nisan’da Osmanlı saray kültürü dünyasının masaya yatırıldığı bir televizyon programının konuğu olacaklar. Ayrıca “Osmanlı’nın 12 tarihi sarayını geziyoruz” başlıklı yazıları Mekteb-i Üsküdar Dergisi’nde yayınlandı.

Bu yıl aynı proje grubuyla “Çocuklarla tepe tepe İstanbul sohbetleri” projesini yürüteceğiz. Hepsi 7. sınıf öğrencisi olan 16 kişilik öğrenci grubuyla her ay İstanbul’un bir tepesini gezeceğiz. Onlar geçen yıl İstanbul’daki 12 Osmanlı sarayını gezmişlerdi. Bu yıl o bilgilerinin üzerine İstanbul’un 7 tepesini de ekleyecekler. Böylece bu  bilgilere ve donanıma sahip ilk öğrenciler olacaklar. Kim bilir, belki içlerinden biri ya da birkaçı belki de hepsi İstanbul’la ilgili bir belgesel çekerler, belki film yaparlar, belki bir dergi de yazı yazarlar, belki editör olurlar, belki bir televizyon kanalında program yaparlar, belki de bir radyoda. Belki İstanbul uzmanı olurlar, belki rehber olurlar. Belki aralarından bir tarihçi çıkar, belki kültür dünyası ufuklara yayılan bir gezgin. Belki belki belki…Bilmiyoruz. Zaman gösterecek. Ama şurası kesin. Yaşadığı kenti tanıyan, onu koruyan, geldiği kültür kodlarını bilen ve değer veren, kültür dünyası geniş birey olacaklar.

Velhasıl programımızı anlatmaya devam edelim. Gezdiğimiz tepedeki müzeler, tarihi mekanlar ve meydanlar gezimizin ana omurgasını oluştururken o tepeye özgü lezzetleri ve kültürü ihmal etmeyeceğiz. Çünkü İstanbul tarihi ve doğal mekanlarıyla, lezzetleri ve kültürüyle bir bütündür. Her bir geziden sonra gezi sonrası çalışmalarımızı yapacak, gezdiğimiz tepe üzerine keyifli bir sohbet edeceğiz. Gezdiğimiz tepe üzerinde hangi tarihi yapı ve mekanlar var? Bu mekan ve yapıların hikayeleri neler? Dikkat çeken özellikleri neler? O tepeyi gezmek isteyenlere neler tavsiye edersiniz? Neyi ya da neleri ihmal etmemeliler? gibi soruları yanıtlandıracağız.

Proje programımız şöyle:

I. Dönem

Ekim: 

–  İstanbul 1. tepeyi keşif gezisi

– ” Çocuk gözüyle İstanbul’un 1. tepesi gezi rehberi” adlı bir blog yazısı gezi grubu öğrencileri tarafında kaleme alınacak ve blogda (www.biristanbulhayali.com) yayınlanacak.

Kasım:

– İstanbul 2. tepeyi keşif gezisi

– Radyo programına katılım. Gezi grubundan iki öğrenci İstanbul’un 1. ve 2. tepelerini konu alan bir İstanbul sohbeti gerçekleştirecekler.

Aralık:

– İstanbul 3. tepeyi keşif gezisi

– Radyo programı katılımı. Gezi grubunda olan dört öğrenci İstanbul’un 1.2 ve 3. tepelerini konu alan bir sohbet gerçekleştirecekler.

– Kültür Aş’nin her yıl düzenlediği İstanbul temalı “Çocuk yazarlar İstanbul’u yazıyor” konulu hikaye yarışmasına katılım.

– Geçen yıl gerçekleştirilen “Çocuklarla Osmanlı tarihi sarayları sohbetleri” projesinin “Eğitimde İyi Örnekler Konferansı“‘na sunulması.

II. Dönem:

Mart:

– İstanbul 4. tepeyi keşif gezisi

Nisan:

– İstanbul 5. tepeyi keşif gezisi

– 23 Nisan’da televizyon programına katılım.

Mayıs:

– İstanbul 6. tepeyi keşif gezisi

Haziran:

– İstanbul 7. tepeyi keşif gezisi

– Yıl sonu değerlendirmesi ve gelecek yıl programının oluşturulması.

Not: Geçen yıl gerçekleştirdiğim ” Çocuklarla Osmanlı tarihi sarayları sohbetleri” projesi vesilesiyle katıldığımız radyo programları:

Proje ile ilgili benim konuk olduğum Erkam Radyo İstanbul’un Sırları programı kaydı: https://www.biristanbulhayali.com/cocuklarla-osmanli-saraylari-sohbetleri-projesi-vesilesiyle-erkam-radyonun-konuguydum

Proje grubundan olan öğrencimin Boğazın Sesi Radyosu “Çocukça” programı kaydı: https://www.biristanbulhayali.com/cocuklarla-osmanli-saraylari-sohbetleri-radyo-programi

Proje grubundan olan dört öğrencimin Moral Fm Radyosu “Pembe Mavi” programı kaydı:   https://www.biristanbulhayali.com/ogrencilerim-moral-fmde-yayinlanan-pembe-mavi-programinin-konuguydular

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır