web analytics

Bu yazıyı 6. sınıf öğrencilerimden Rümeysa Duymaç ve Betül Uçan beraber kaleme aldılar. Bütün bu sarayları beraber gezdik. Gezi sonrası beraber çalışmalar yaptık, konu ile ilgili düşündük, tartıştık. Aynı zamanda bireysel olarak araştırma yaptılar ve çeşitli kitaplar okudular. Süreç sonunda bu konuda o kadar iyi oldular ki, Osmanlı saray kültürü dünyasını masaya yatıran iki radyo programına konuk oldular. Radyoda onları dinlerken, onlara hayran olmamak mümkün değildi. Çünkü daha 11-12 yaşındalar. Bu yazı aynı zamanda İstanbul’la ilgili özgün içerik üreten Mekteb-i Üsküdar Dergisi’nde yayınlandı. onları tekrar tebrik ediyor size de keyifli okumalar diliyorum.

Osmanlı’nın 12 tarihi sarayını geziyoruz

Osmanlı Devleti’nin İstanbul’da 12 sarayı vardır. Bunların beşi saray, altısı kasır, biri köşktür . Ama biz bunların hepsini tarihi saray olarak sınıflandırıyoruz. Saraylar uzun süreli kullanımlar için yapılırken kasırlar günü birlik kulanım için yapılmışlardır. Bu yüzden kasırlarda yatak odası bulunmaz. Çoğunda yemek odası bile yoktur. Ayrıca kasırlar daha çok doğa resimleri ile süslenmişlerdir çünkü huzurlu bir ortam yaratılmak istenmiştir. Kasırlar biraz da padişahların hobilerini yapması için inşa edilmişlerdir. Saraylarda ise devlet işleri yapılır. Şimdi bu tarihi sarayları tek tek gezelim.

Topkapı Sarayı

Sultanahmet’te bulunan Topkapı Sarayı 1478’de Fatih Sultan Mehmet tarafından yapıldı. Saray küçük bir şehir gibidir. Çünkü şehirde bulabileceğiniz her şeyi burada bulabiliyorsunuz. 3 avludan oluşan sarayın içinde fırın, karakol, cephanelik, mutfak, ahır, çeşit çeşit köşkler, camiler, çeşmeler, kütüphane, Hekimbaşı Odası, Darphane, Arzhane, Enderun Okulu, Divan-ı Hümayun ve Adalet Kulesi gibi yapılar bulunur.

Ben, Topkapı Sarayı’nda en çok çinileri sevdim. Size de mutlaka görün derim. Mukaddes Emanetleri, Kaşıkçı Elması’nı, tarihi saatleri de görmeyi unutmayın.

1856’da Sultan Abdülmecit, Dolmabahçe Sarayı’na geçti. Yani 378 yıl boyunca burada 24 padişah, ailesi ve devlette çalışan kişiler kalmıştır.

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır.1856 yılında kullanıma açılmıştır. Dolmabahçe Sarayı, deniz doldurularak yapılmıştır ve padişahın zevki değiştiği için yapılmıştır.

Dolmabahçe Sarayı 45.000 metrekarelik bir alana yapılmıştır. 285 odası,44 salonu ve 6 tane bizim dilimizde banyosu, onların dilinde hamamı vardır. Muayede salonu ve birçok oda kırmızı yoğunluktadır çünkü kırmızı güç ve asilliği gösterir. Hatta Kırmızı Oda adı verilen bir odası bile bulunmaktadır.

Kuşluk Bahçesi’ndeki kuşlar göz alıcıdır ayrıca Hasbahçe Kapısı’nda bulunan Sultan Abdülmecit’in tuğrasındaki defne yaprağını ben çok sevdim.

Dolmabahçe Sarayı’na gittiğinizde, yaklaşık 4,5 tonluk olan avizesini, Rusya’dan getirilen ayı postlarını, Atatürk’ün kaldığı odayı, Kırmızı Oda’yı, hamamlarını ve bahçelerini mutlaka görün derim.

Beylerbeyi Sarayı

Sultan Abdülaziz tarafından 1863 yılında yaptırılan Beylerbeyi Sarayı yabancı devlet adamlarını ağırlamak için yaptırılmış. Beylerbeyi Sarayı adından anlaşıldığı üzere Beylerbeyi’nde bulunuyor.

Sarayın bahçesinde anlamlı hayvan heykelleri dikkat çekiyor. Bu heykeller Osmanlı’nın ilk heykelleridir. Ayrıca salonun ortasında kocaman bir havuz vardır. İstanbul’un sınırlı sayıda olan bambu ormanlarından bir tanesi buradadır. Daha önce bir sürü hayvan olan bahçede artık hayvan yoktur. Tam denizin yanında olması çok harika ayrıca bu kadar harika olmasının sebebi birazda dış ülkeleri beğendirmek içindir.

Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı Beşiktaş’ta kocaman bir ormanın içinde bulunuyor. Bu ormana Yıldız Korusu diyorlar. Bu saray Sultan 2. Abdülhamit tarafından 1880’li yıllarda yaptırılmış. Sultan 2. Abdülhamit usta bir marangozmuş aynı zamanda. Bunun için bu sarayda diğerlerinden farklı olarak bir marangoz atölyesi de bulunuyor. Sarayın içinde Şehir üzesi de var. İstanbul’un şehir hayatında kullanılan aletler burada sergileniyor. Sarayın bir de tiyatrosu var. Mutlaka görün derim.

Çırağan Sarayı

Beşiktaş’ta bulunan Çırağan Sarayı Sultan Abdülaziz tarafından 1871’de yaptırılmıştır. Zamanında içi çok güzelmiş . Ama 1910’da yanmıştır. Günümüzde otel olarak kullanılıyor.

Aynalıkavak Kasrı

Kasımpaşa’da bulunan Aynalıkavak Kasrı Sultan 1. Ahmed tarafından 1603’te yaptırılmıştır. Daha sonradan Sultan III. Selim zamanında günümüzdeki şekliyle tamir edilmiştir. Kasırlar içinde en eskisi budur. Bunun için Topkapı Sarayı’nı ve medreseleri andıran bir çatı tipi var. Burada Sultan III. Selim beste yapardı. Beste yaptığı odanın duvarlarına besteler yazılmıştır. Bunun için kasırın alt katı Müzik Aletleri Müzesi olmuştur.

Ihlamur Kasırları

Beşiktaş’ta bulunan Ihlamur Kasırları’nı Sultan Abdülmecit 1850’lili yıllarda yaptırmıştır. Kasırın bahçesindeki kafeteryaya oturup orada tavşanlar, su kaplumbağaları ve tavuskuşları ile bir şeyler yiyip içmek çok hoştur. Kasrın en büyük özelliği girişteki aynalardır. Bu aynalar karşılıklı olarak yapıldığı için birine baktığınız zaman yansırlar ve derinlik kazanırlar. Böylece küçük bir kasır değil de kocaman bir saray görürsünüz. Ayrıca giriş kapısındaki bambudan masa ve sandalyeler çok hoş durur.

Küçüksu Kasrı

Beykoz’da bulunan Küçüksu Kasrı 1850’lili yıllarda Sultan Abdülmecit tarafından dinlenmek için yaptırılmıştır. Kasırın kabartmalı süslemeleri çok hoştur. Ayrıca kasırın deniz tarafı girişinde bulunan Kuğulu Çeşme’ye bayılacaksınız.

Beykoz Kasrı

Beykoz’da bulunan Beykoz Kasrı Sultan Abdülmecid’e Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından hediye edilmiş. İstanbul’un ilk ve tek hediye edilen kasrıdır. Burası daha sonra yetimhane ve hastane olarak kullanılmış. Bu sebeple içinde bulunan eşyalar o dönemden kalma değil. Dolmabehçe Sarayı’nın deposundan getirilip buraya konmuşlar. Boğaza bakan bahçesi çok güzel.

Tophane Kasrı

Tophane’de bulunan Tophane Kasrı’nı Sultan Abdülmecit 1850’lili yıllarda yaptırmış. Padişah, Tophane’yi ziyaret ettiğinde bu kasırda kalıyormuş. Diğer bütün kasırlar müze. Ama bu kasır müze olarak kullanılmıyor. Bunun için ziyaret edemedik.

Maslak Kasırları

Maslak’ta bulunan Maslak Kasırları’nı Sultan Abdülaziz 1860’lı yıllarda yaptırmış. Kasır Belgrad Ormanları’nın içinde bulunuyor. Sultan 2. Abdülhamit’e padişahlık burada teklif edilmiş. Bunun için çok önemli bir kasır. Diğer bütün kasırlar mermerden yapılmış ama bu ahşaptır.Biz bahçesinde bulunan Çadır Köşkü’nü çok beğendik.

Şale Köşkü

Köşk, Yıldız Sarayı’nın bahçesinde bulunuyor. Sultan 2. Abdülhamit tarafından 1880’li yıllarda yaptırılmış. Şale, İngilizcede dağ evi anlamına geliyor. Bu köşkte bir dağ evi gibi yapılmış. Bunun için Şale Köşkü diyorlar. Osmanlı’yı ziyaret eden yabancı devlet adamları burada misafir ediliyormuş. Köşkün içi ve bahçesi çok güzel. Tavanlarına, duvarlarına, mobilyalarına iyi bakın derim.

Yazar: Şehit Cengiz Hasbal Ortaokulu 6/C sınıfı öğrencileri, Rümeysa Duymaç/Betül Uçan

Bu yaziya 1 yorum yapilmis.

  • Yazıyı küçük öğrencilerin yazdığını öğrenince okumak istedim. Çok hoşuma gitti. Öğretmenine (Size) “helal olsun” demek istedim. Duygulandım gerçekten.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır