web analytics

aaa

Bir eğitimci gözüyle bakınca her şeyin rengi değişiyor. Oldukça eğlenceli bir senaryosu olan bu çizgi film çocuk büyük herkese hitap ediyor. Bilgi yüklü çünkü. Her bir bölümünde İstanbul’un tarihi yapıtlarını tanıtıyor.

Filmin “kötü” kahramanı olan Gürgen, 40’lı yaşlarında kelli felli bir adam. Astronot olmak istiyor. Ama gelin görün ki 7. sınıfta kalmış. Geride kalan 35 yıl boyuncada 8. sınıfa geçmeyi bir türlü başaramamış. Çünkü tarih dersinden sürekli kalıyor. Bu yüzden tarihten nefret ediyor. Oturup tarih dersine çalışmak yerine, tarihi eserleri işlevsiz kılarak, tarih dersini yok etmek istiyor. Tarih dersini ortadan kaldırırsa sınıfını geçip astronot olabilecek çünkü. Bu yüzden İstanbul’un tarihi eserlerine yönelik “ilginç” planlar kuruyor: Topkapı Sarayı’nın değerleri hazinelerini çalmak, Tophane-i Amire’yi futbol topu fabrikası yapmak, muhteşem bir icat yapıp Adalar’ı birleştirerek tek kara parçası yapmak ve burada bir uzay üssü kurmak bunlardan birkaçı. Hatta bir gün tarih sınavında, İstanbul’un “Blue” lakaplı tarihi eseri soruluyor. Cevap olarak Sultanahmet Camisi yerine Ayasofya’yı işaretliyor. Sonradan öğreniyor ki yanlış cevabı vermiş. Ayasofya kırmızı renkli.  Sorunun cevabını değiştiremeyeceğime göre, o zaman diyor bende Ayasofya’yı maviye boyarım.

Dört afacan çocukta, Gürgen’in zeka parıltılarıyla dolu bu planlarına karşı İstanbul’un tarihi eserlerini koruyorlar. Çizgi filmin adı bu sebeple İstanbul Muhafızları. Gürgen’nin planlarını her defasında boşa çıkarıyorlar. Çocuklar da bu eğlenceli senaryo içinde İstanbul’un tarihi yapıtlarını öğreniyorlar. Her yönüyle eğitici ve eğlenceli bir çizgi film.

Bu çizgi filmi izledikten sonra aklımda İstanbul ve kültür odaklı bir eğitim projesi belirdi: Öğrencilerime bu çizgi filmi izleterek, filmde adı geçen tarihi yapıtlarımızı konu edinen geziler yapmak.

Böylece öğrencilerim bir çizgi filmin izlerini İstanbul’un tarihi dokusu içinde takip edecekler. Her yönüyle eğlenceli olacak. Yeni eğitim öğretim yılı için, 5 ve 6. sınıf öğrencilerime yönelik yapacağım etkinlikler kapsamında ajandama kaydettim.

Yaz tatili boyunca TRT Çocuk’ta hafta içi her gün 13.25 ve 17.25 te yayınlanan çizgi filmin geçmiş bölümlerine Youtube’den ulaşılabilir.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır