web analytics

Çiçek satan Rus Çiçekleri

Tam da burda soluklanırlarmış. Ellerinde çiçekler, nefes nefese kalırlarmış. Kimler mi?

Bu binayı yaptıran Beyoğlu’nun ünlü zenginlerinden olan Hristaki’dir.

Hristaki 24 dükkan üzerine 18 daire yaptırır 1876’da. Dairelerin olduğu kısma “Cite De Pera” der. Dairelerin altında bulunan dükkanların olduğu bölüme ise kendi adını koyar: “Hristaki Pasajı”

1908’de binayı Sadrazam Sait Paşa alır. Pasaja bu kez de Sait Paşa Pasajı derler.

1917’de Kızıl Ruslar’ın devriminden kaçan Beyaz Ruslar’ın bir bölümü İstanbul’a göç eder. Göç edenlerin bir bölümü de İstiklal Caddesi’nin kenarlarında köşelerinde çiçek satarlar. Çiçeklerin güzelliğine bir de Rus kızların güzelliği eklenince… Çiçek çiçek olur İstiklal Caddesi bir anda.

Ve aynı yıllarda çiçek satan Rus çiçekleri yoktur sadece İstiklal’de. İstanbul, İngiltere ve Fransa tarafından işgal edilince İngiliz ve Fransız askerleri de İstiklal’de fink atmaya başlamışlardır. Ve bu askerlerde serseriliğin bini bir paradır. Laf atarlar çiçek satan bu Rus çiçeklerine. Sarkarlar, el kol hareketi yaparlar. Hatta oralarına buralarına dokunmaya yeltendikleri bile olmuştur.

Ve kaçar Rus çiçekleri. Harıl harıl ellerinde çiçekler. Soluğu Sait Paşa Pasajı’nda alırlar. Biraz da dinlenirler. Sonra da etraflarına bakarlar. Asayiş berkemalse yoksa asker masker ortalıkta köşelerine giderler başlarlar çiçeklerini satmaya.

Sonrasında da Sait Paşa Pasajı’nda bir bir çiçekçi dükkanı açılmaya başlanır. Hatta 1930’larda çiçek mezatları burada yapılır.

Pasajın adı olur mu size Çiçek Pasajı.

Yani Fransız zerafetinin ve şıklığının, Beyoğlu’ndaki adresi olan bu binaya, ne onu yaptıran zengin Hristaki ne de bir sadrazam kudretinde olan Sait Paşa adını verebilmiştir. Adını veren yoksulluktan çiçek satmak zorunda kalan Rus Çiçekleridir.

Gitmek isteyene: Çiçek Pasajı’nın tam adresi.  Sait Paşa geçidi,  No: 3/5  Galatasaray

Bu yaziya 4 yorum yapilmis.

  • 1944 Istanbul dogumluyum, dolayisiyle buyukannem, annem, babam 1920 ler de dogmuslar, bu pasajin adini onlarda hep Pasj Hristaki diye duyar ve hep oyle biliyorum! Cicek pasaji sanirim Kibris olaylarindan ve 1955 Eylul olaylarinda sonra degistirirlmis olmali! Rus cicekciler ile alaqkqasi olamaz , iyi ki corap satmamislar, yoksa corap pasaji diye degisirdi!

  • çok güzel devam.

    • Teşekkürler.

  • […] Ve biraz ilerde İstiklal’in çiçek gibi pasajı karşılıyor sizi: Çiçek Pasajı.Çiçek gibi tarihi var bu pasajın.Bunun haricinde bişey yazmayacağım bu pasaj için.Burdan kendin bak: Çiçek satan Rus çiçeklerinin pasajıhttp://www.biristanbulhayali.com/cicek-satan-rus-cicekleri […]

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır