web analytics

bogaz

Fotoğraf çekmekten keyif alan ve özellikle İstanbul’u fotoğraflamayı keyiften de öte bir görev addeden biri olarak Boğaziçi Köprüsü’nü kırmızısIyla, lilasıyla, moruyla, pembesiyle ve daha onlarca rengiyle ışıklandırılmış halini hiç çekmedim. Köprünün böyle palyaçolar gibi rengarenk olması iticiydi çünkü. İtici olmasından da öte çirkindi. Ama gözleri terbiye edilmemiş olanlar için göze çarpıcı gelen her şey her zaman güzeldir. İki kıtayı birbirine bağlayan köprü diskoteği andırsa da fark etmez bu terbiye edilmemiş gözler için. Terbiye edilmemiş gözler derken, kimleri mi kastediyorum? Bu işin esas  sürümünü sağlayanlardan, Boğaziçi Köprüsü’nün bu çirkin halini sosyal medyada habire bıkıp usanmadan paylaşanlardan bahsediyorum. Yani, köprünün bu palyaço halini fotoğraflayıp, bilumum paylaşım ortamlarında paylaşan fotoğrafçı familyasından, popüler ifadeyle adının sonunda photographer ifadesi olanlardan bahsediyorum.

SİVİLAY ABLA’DAN KÖPRÜNÜN IŞIKLARINA İTİRAZ

Köprünün bu meş’um ışıklarına ilk itiraz Taraf Gazetesi’nin yazarı Sivilay Abla’dan geldi. Sivilay Abla her zamanki gibi alaycı üslubuyla “Boğaziçi Köprüsü’nün ışıklarını habire yakıp söndüren arkadaşa açık mektup” gönderdi.  “Boğaziçi Köprüsü’nün ışıklarını yakıp söndüren arkadaş!” diye hitap ederek başlayan açık mektubu şöyle devam ediyordu.

“Az biraz parmakların rahat dursun da beni dinle. Boğaziçi Köprüsü’nün her tarafını lambalarla döşemişler. Kumandasını da senin önüne koymuşlar. Sen de keyfine göre açıp kapatıyorsun. Kumanda aleti üzerinde neler yapabileceğini onbeş milyonluk İstanbulluya pervasızca sergiliyorsun.

Senin coşkun, hayat dolu olduğun günler biz İstanbullular olarak ruhsal bozukluk yaşıyoruz biliyor musun? Sen, “Hayat bayram olsa” şarkıları eşliğinde köprüyü renkten renge sokarken olan bizim psikolojimize oluyor. Köprünün aheste aheste renk değiştirdiği gecelerde depresyona girdiğini, canının köprü ışıklarını kıpraştırmak da dahil hiçbir şey yapmak istemediğini anlıyor ve rahat bir uyku çekiyoruz.”

DÜCANE CÜNDİOĞLU’DA İTİRAZ EDİYOR

Muhafazakarların güçlü kalemi Dücane Cündioğlu  Felsefe ve Mimarlık adlı kitabındaki bir yazısında “Boğaziçi Köprüsü’nün renklerinden belli! Rengi bile olmayan şehrin kültürü mü olurmuş” diyerek Boğaziçi Köprüsü’nün ışıklandırılması için seçimiş renklere veryansın ediyor ve renk işinin basit bir mesele olmadığının bir tarih bir uygarlık meselesi olduğunun altını çiziyor, “Güzelim Boğaziçi’ni sirk meydanına çeviren irade kimin iradesi?” diye soruyordu.

İSTANBUL’UN TARİHSEL RENKLERİ

Bizans’ın erguvani rengi varken lila nereye denk düşer? Peki İslam’ın yeşili varken sarı neyin nesidir? İstanbul’un kah camilerini kah türbelerini kah çeşmelerini mesken eyleyip onları güzelleştiren çinilerin mavisi varken yavruağzı da nedir? Renk midir?

Kuşkusuz her renk güzel. Ama her yerde değil.  Sözü yine Sivilay Abla’ya bırakalım.

“Kuzum! Lila rengi bir köprünün güzel olmayabileceği konusunu hiç düşündün mü? Her rengin her şey için uygun olmayabileceği ihtimalini aklından hiç geçirmedin mi? Düğününde müstakbel eşin eflatun bir gelinlik giymek isteseydi, senin de sarı takım elbise giymen için diretseydi hoşuna gider miydi? Kahverengi bir karpuz iştah açar mıydı? Mavi bir limon görsen ağzın sulanır mıydı? Sana iki seçenek sunsalar yavruağzı mersedes mi metalik gri mersedes mi? Ne dersin? Evet, eflatun güzel bir renktir, kahverengi mobilyalara da bayılırım, yavruağzı bir vazo da eve ne güzel yakışır ama söz konusu olan iki kıtayı birbirine bağlayan devasa bir köprü olunca iş değişir.”

Bu yaziya 2 yorum yapilmis.

  • Işıklar artik yanmiyor rahatladinmi

    • Köprü ışıklandırılmasın demedik. Renkleri düzgün seçilsin dedik.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır