web analytics

Eski Yunan tapınaklarını andıran dört sütunlu girişiyle dikkat çeken, Fener semtindeki yapı ne bir başkanlık binası ne de bir saray. Bir ilköğretim okulu. Yapılırken de ilköğretim okulu olarak yapılmış, başka bir yapıdan çevirme değil yani.

Rum tüccar Grigoris Maraslis  Odessa’nın belediye başkanı olup Odessa’nın sayılı zenginlerindendir. Ve bir okul yaptırmaya karar verir. Maraslis sadece okulu yaptırmakla kalmayacak okulun tüm eğitim-öğretim giderlerini de karşılayacaktır.

Yalnız bir şey bekler Maraslis. Yaptıracağı okul görkemde ve gösterişte birkaç sokak ileride ki Fener Rum Lisesi’nin gölgesinde kalmasın. Adına yakışan, adını yüzyıllara taşıyan bir okul olsun.

Bunu kimseyle paylaşır mı bilinmez ama yaşanan tarih sanki bunu doğrular gibi. Belki de sırf bunun için kesenin ağzını sonuna kadar açar.

Ve okul 1901’de açılır. Ama, Maraslis okulu beğenmez. Olaylarda bundan sonra başlar zaten. Bir arzuladığı yapıya bakar, bir gönderdiği paraya bir de yapılan okula.

Arada dağlar kadar fark vardır. Bu farka bir de yolsuzluk iddaları eklenince, Maraslis bir daha keseciğinin ağzını açmaz. Haliyle okulun tüm eğitim masraflarını karşılayacağına dair verdiği sözü tutmaz. Mirasından kendi yaptırdığı okula zırnık koklatmaz.

Ama bir de akıp giden hayatın gerçeği vardır. Okulda çocuklar okumaktadır ve bu çocukların eğitim masrafları karşılanmak zorundadır. Sonunda Patrikhane kendisine bağlı bir kilisenin gelirini okula ayırır.

Bir süre sonra kilisenin gelirinin okulun masraflarını karşılamaya yetmediği görülür. Okulda kapatılamayacağına göre Patrikhane başka bir çözüm düşünür.

Bizim çok ama çok alışık olduğumuz belki de bu toprakların ruhunda olan bir çözümü: “Okula yardım tepsileri ”

Pazar günleri bazı kiliselerde bu tepsiler dolaştırılır ve her şey gibi zamanla bir gelenek halini alır. Okul, tarihinde ki bu özveriyle günümüze kadar yaşayabilmiştir.

Bildiğim kadarıyla geçen eğitim-öğretim yılında öğrenci sayısı ondu.

Bir okulun hikayesinden çok, hayal kırıklığı ve özverinin  tarihin bir kesitinde buluşmasının hikayesi olan Özel Maraşlı Rum İlköğretim Okulu Fener Rum Patrikhanesi’nin bulunduğu sokağın sonunda  yer almakta olup meraklılarını dört sütunlu görkemli girişiyle beklemektedir.

          

Bu yaziya 1 yorum yapilmis.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır