web analytics

8 mart çalışması

İtiraf etmeliyim. Çoğunu öğrencilerim söyleyince öğrendim.

Eserleri kendi adıyla birlikte günümüze ulaşmış, dünyanın ilk kadın bestecisi İstanbulluymuş, adı Kassia’ymış. Aylin Aslım’ı tanıyordum, dinlemişliğim de vardı ama bir ilki başardığını bilmiyordum. Meğer Türkiye’nin ilk feminist punk şarkıcısıymış. Soyadını duyunca biraz tebessüm etmiştim, ilk Ermeni kadın heykeltraşın adı Mari Gerekmezyan’mış. Osmanlı İmparatorluğu’nda besteleriyle ünlenen ilk müslüman kadın bestecisi Dilhayat Kalfa’ymış. Dünyada muhtaç sanatçı kadınlar için bilinen ilk koruma ve hizmet evlerini açan da İstanbulluymuş. Ayasofya’yı yaptıran  Justinyen’in eşinin böyle bir özelliği olduğunu da bilmiyordum.

Dünyanın ilk kadın anı yazarı, ilk Müslüman kadın tiyatro sanatçısı, İslam ve Bizans Sanatını buluşturan ilk kadın ressamı, Türkiye’nin ilk kadın caz bestecisi, Türkiye’nin ilk kadın film yönetmeni ve film yapımcısı, Türkiye basınının ilk profesyonel kadın foto muhabiri, Türkiye’nin ilk Musevi kadın tiyatro yazarı…

Ve daha nicesi…

Her alanda ilk olmayı başarmış Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet gibi tarihin farklı dönemlerinden olup da çağlar ötesine damga vuran  Müslüman, Hristiyan, Musevi ya da farklı inanç gruplarından yüzlerce kadın. Bu farklılıklarının dışında hepsinin ortak bir özelliği var : Ya İstanbul’da doğmuşlar ya da İstanbul’da yaşamışlar. İstanbul’un olduğu kadar kadın tarihinin de yüzakları. Pırlanta taşları.

7  ve 8. sınıf öğrencilerimiz bu yıl çok şanslılar. Çünkü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü İstanbul’un kent tarihine damga vurmuş bu kadınların portre çalışmalarını  yaparak kutluyorlar.

İstanbul Kadın Müzesi, 8 Mart ve sergi

İstanbul Kadın Müzesi, İstanbul’un kadın tarihine ışık tutmayı amaçlayan ama şu an sadece sanal ortamda var olan kendine mekan arayan bir müze. Müzenin internet adresinde sayıları yüzü bulan kendi alanlarında ilkleri gerçekleştirmiş kadın portreleri var.

Bu yıl Görsel Sanatlar öğretmenimiz Fatma Sima Kılıç ile birlikte işte bu portrelerden yararlanarak bir 8 Mart çalışması yapmayı kararlaştırdık. Bu çalışmaya göre öğrencilerimiz  İstanbul Kadın Müzesi’nin internet sitesine girecekler, kadın portrelerini inceleyecekler ve beğendiği bir portreyi çizeceklerdi. Eserler arasında geçer not alan eserlerde okulumuzda açacağımız 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Sergisi’nde sergilenecekti.

Fatma Sima Kılıç çalışmayı geçen hafta başlattı. Öğretmenimizin yaptığı ilk çalışma, konferans salonunda İstanbul Kadın Müzesi’ni projeksiyona yansıtarak tanıtmak oldu. Öğrencilere çalışmanın içeriğini anlattı ve portrelerden örnekler verdi. Titizlikle üzerinde durduğu çalışma 1 hafta sonra meyvelerini vermeye başlamış.

Bugün 7-C sınıfında çalışmanın geldiği aşamayı fotoğrafladım. Haftaya sergiye kadar devam edecek olan çalışma iyice olgunlaşmış. Yapılan portreler çok güzeldi. Ne yalan söyleyeyim çok beğendim. Bitmiş zannettim. Ama Fatma Sima Kılıç’ın belirttiğine göre kimi eksiklerin tamamlanması, portrelerin çerçevelerinin oluşturulması için aşağı yukarı 1 haftalık bir süreye daha ihtiyaç varmış. Portre çalışmaları 8 Mart haftasında sergilenecekler.

Aşağıda çalışmanın geldiği aşamaya ait 5 fotoğraf var. Altta ise sınıfta çektiğim bir kaç dakikalık bir video.

Bu yaziya 4 yorum yapilmis.

 • Güzel mesajınıza çok teşekkürler sevgili Fatma Sima Hanim,

  Bu güzel vesile ile tanıştığımıza çok memnun oldum. Umarım ilerde başka projeleri de sizlerin yaratıcı enerjinizle gerçekleştirme olanağı buluruz.

  Mail adresinize çok teşekür ederim. İlişkide kalacağız.

  Sevgilerimle,
  Meral Akkent
  İstanbul Kadın Müzesi
  http://www.istanbulkadinmuzesi.org

 • Sevgili 7/C sınıfı öğrencileri,

  İstanbul Kadın Müzesi’ndeki biyografilerle harika keyifli dersler yaptıgınız için hepiniz ne kadar sanslısınız!

  Keşke benim de sizin yaşınızdayken tarih dersini böyle öğrenme şansım olsaydı. Keşke kent tarihini öğretmenlerim bana böyle yaklaştırsalardı. Keşke ben sizin yaşınızdayken, kent kadın tarihine derslerimizde yer verilseydi.

  Sizlerin şimdi zevkle öğrendiklerinizi ben çok geç yaşlarda ve kendi kendime öğrendim. Halbuki öykülerinin unutulmaması gereken ne çok kadınlar, bu günkü yaşam kalitemize önemli katkısı olan ne çok isimler, geçmişten çıkaracağımız ne çok dersler, koruyacak ne çok anılarımız, şu anda halen aramızda olan ve keşfedeceğimiz ne çok kıymetlilerimiz var, değil mi?

  İşte ben geç de olsa öğrendiklerimi unutmamak ve başkalarıyla da paylaşmak için İstanbul Kadın Müzesi konseptini oluşturdum. Umarım şu anda sanal olan İstanbul Kadın Müzesi, günün birinde fiziki mekanına kavuşur ve 8 Mart 2014 Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak için yaptığınız resimlerinizle, müzenin açılış törenine hep birlikte gelirsiniz!

  Sevgili Ramazan Bey,
  Sevgili Fatma Hanım,

  Sizler okulunuzda, Batı ülkelerinde her müzede yürütülen disiplinlerarası harika bir müze pedagojisi programı uyguluyorsunuz. Bu çalışmalarınız nedeniyle ikinizi de çok tebrik ediyorum. Öğrencileriniz yetişkin yaşlarında mükemmel birer müze ziyaretçisi olacaklar. Keşke benim de sizler gibi yaratıcı öğretmenlerim olsaydı!

  Müzeler düşündüren mekânlardır. Hep birlikte bugün de yazmaya devam ettiğimiz ve parçası olduğumuz tarih hakkında düşünmek, araştırmak, keşfetmek ve tarihimizin ne kadar hoş şeyler içerdiğini hissetmenin heyecanını hep birlikte yaşamak için açılmışlardır. İstanbul Kadın Müzesi’nde, bugünkü yaşam kalitemizin, kadın tarihi ile yakından ilişkili olduğunu farkediyor, heyecanlanıyor ve zenginleşiyoruz.

  Bu zenginliği öğrencilerinize hissettirdiğinizz için ikinize de çok teşekkür ederim.

  Sevgilerimle,
  Meral Akkent
  İstanbul Kadın Müzesi
  Küratör
  http://www.istanbulkadinmuzesi.org
  http://www.facebook.com/IstanbulKadinMuzesi
  https://www.facebook.com/IstanbulKadinMuzesi

  5 Mart 2014

  • Bu güzel yorumunuz için teşekkürler Meral Hanım. Hep beraber güzel ve anlamlı şeyler yapmaya çalışıyoruz.

  • Merhaba Meral Hanım, öncelikle duyarlı bakış açınız, bize fikir veren girşiminiz, Ramazan Bey’e ulaşıp bizlere bu çalışma için ilham kaynağı olmanız nedeniyle, sonra da buradaki güzel ve anlamlı sözleriniz için öğrencilerim ve kendi adıma teşekkür ederim. Sözünü ettiğiniz, kadın tarihinin, yaşam kalitemiz ve insanlık gelişimindeki rolünü kavramak ve kavratmanın önemi ve sorumluluğu çok büyük.
   Müze incelemesinde gördük ki kültür, sanat ve meslek alanlarında başarı sağlamış nice isim, nice kadın, nice hayat var. Hayata imza atan bu değerli kadınlarla bizi tanıştırdığınız için tekrar teşekkür ederim. Fikir ve düşünce yapımızı geliştirecek bir artı değer olarak Kadın Müzesinin en kısa zamanda bir mekana kavuşmasını dilerim.
   Bundan sonra üzerimize düşebilecek herhangi bir sorumluluk konusunda naçizane yardımcı olmaktan onur ve zevk duyacağımı belirtmek isterim. İletişim için mail adresim ftmkilic@hotmail.com
   Tekrar görüşmek dileğiyle hoşçakalın,sevgi ve saygıyla..
   F.Sima Kılıç
   Görsel Sanatlar Öğretmeni

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır