web analytics

Balkondan insanları izleyen çocuk

Bazen olmayacak olan olur,  koca  kent  ayrıntıların içine giriverir. Ve saklanır orada. Ta ki, kaşifi bulana dek.

Yukarıdaki çocuk, günlük hayatın olanca keşmekeşi içinde, bir oraya bir  buraya savrularak çevresinde ki güzelliği görmeyen insanları izleyen bir heykelciktir.

O, gözden kaçıp gidendir. Kimsesiz bir hayat sürendir. Ama o, herkesi gören herkesi izleyendir. Balkondan sarkan yalnız bir çocuk heykelciktir o.

Bu heykelcik Karaköy’de. Bir zamanların finansın merkezi olan, Bankalar Caddesi’nde. Bankalar Caddesi’nin ilk hanı olan Minerva Han’ın 3. katında.

Minerva Han, 1913’te Atina Bankası olarak yapılmıştı. Haliyle de Yunan motifleriyle yüklü bir binadır. Minerva Han 1920’lerin başlarına kadar Atina Bankası olarak faaliyet gösterdi. Sonrasında ya farklı bankalar kullandı ya da sigorta binası oldu. Bir şeklide hep parayla içiçe oldu.

Ama heykelcikleri  para gibi soğuk değil, harikadır.

Bir gün bir değişiklik yapın. Ayrıntılarda saklanan güzelliği görmek için, 3 kat yukarı bakın. En fazla 3 dakikanızı alır.

         

Not: Minerva Han, Bankalar Caddesi le Yüksek Kaldırım Yokuşu’nun kesiştiği nokta da bulunmaktadır.

Bu yaziya 3 yorum yapilmis.

  • ben türk dili ve edebiyatı bölümünde okuyorum bir hocamız heykeller ve hikayeleri hakkında bir ödev verdi nette gezinirken dikkatimi çekti eğer bir hikayesi ve bana yardımcı olacak birileri olursa ödevim için araştırmasın yapmak isterim

  • İstiklal’den Karaköy’e indiğimde bu bebek-çocuk arası olan heykel benimde dikkatimi çekmişti doğrusu. Hatta durup uzunca bir süre bakmıştım. Kimdir kim yapmıştır diye düşünmedim desem yalan olur. Paylaşımınız güzel olmuş :))

    • aynı bina da bilgeliğin tanrıçası Minerva da vardır…çok ama çok güzel bir kadın figürü..muhtemelen dikkatini çekmiştir..sırada o var..bu arada ilgine teşekkürler

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır