web analytics

Asurlular İstanbul’da

Asurlu tüccarlar Anadolu’ya  ticaret yapmak için geldiklerinde, alacak-vereceklerini, mal teslimat bilgilerini kil tabletlere yazıyorlardı.

Yazı nedir bilmeyen Anadolu insanı ise bakıyordu sadece, tüccarların ne yaptıklarını anlamaya çalışıyordu. Yazıyla ilk böyle tanıştı Anadolu insanı. Ve gel zaman git zaman, yazıyı öğrendi Anadolu insanı.

Asurlu tüccarların ticaret yapmak için gittikleri yer Kayseri’ydi ve tarih 4000 yıl önceydi. Şimdi ise İstanbul’dalar. İstanbul’lulara hayat hikayelerini kil tabletlerle bir sergide özetlemeye geldiler.

Mesela günümüzden 4000 yıl önce Anadolu  kadınlarının güzelleşmek için kullandıkları takılar, altın küpeler, bilezikler, saç iğneleri bunlar.

Anadolu kadınlarının takılarla parıldayan güzelliklerinden olsa gerek, Asurlu tüccarlar vurulmuşlar Anadolu kadınlarına.

Mesela yanda ki  kil tablet, Asurlu bir tüccarın bir Anadolu kadınına vurulduğunun bir belgesi. İmam nikahı yok anlaşılan o dönem Anadolu’da. Çünkü bu tablet, Asurlu bir tüccarla bir Anadolu kadının evlilik sözleşmesi.

 

Başka bir Anadolu kadını ise Asurlu tüccar kocasıyla sık sık kavga ediyormuş anlaşılan. Belki de Asurlu tüccar çok çapkındı, gözü hep dışardaydı. Belli değil. Belli olan şu: Boşanmışlar. Çünkü bu tablet bir nafaka sözleşmesi.

 

 

Aslında sadece evlilik tanışarak olmazmış o zamanlar. Beşik kertmesi o zamanda varmış Bir Asurlu erkek ve kız bebek daha beşikteyen evlendirilmişler.
Herhalde Asurlu erkek büyüyünce vazgeçmiş. Senmisin vazgeçen demişler, mahkemeye vermişler. Bu kil tablette beşik kertmesini bozan bir Asurlunun mahkeme kaydı.

 

Bu ve  bunun gibi yüzlerce belge var bu sergide. Köle satışına, malların teslim edildiğine, yakalanan casuslara, çıkan salgın hastalıklara dair belgeler var. Arkeoloji eşliğinde öykü tadında bir tarih için, bu sergi mutlaka gezilmeli. Aya İrini’de sunulan sergi 28 Mart tarihine kadar gezilebilir.

Not: Aya İrini, Topkapı Sarayı’nın birinci avlusunda bulunmaktadır.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır