web analytics

Normalde adab-ı muaşeret kurallarına her zaman riayet ederim, lakin söz konusu emek hırsızlığı olunca işin rengi değişiyor. Tepemin tası birden atıveriyor. “Çalmış” kelimesini itinayla kullanmam bu yüzdendir.

Acunn.com’da bugün (12.07.2012)  “Birçok Vatandaşı İlgilendiren Düzenleme Resmen Yasalaştı” başlıklı haberde, Çorlulu Ali Paşa Medresesi’nde çektiğim nargile fotoğrafı izinsiz olarak kullanılmış.

Yazık mı dersiniz?
Yoksa ayıp mı?

Bende prensip meselesidir. Telif ücreti ödenmeyen hiçbir fotoğrafıma izin hakkı vermem. Ama telif hakkı, emeğe saygı adamların umrunda değil ki!
Burası Vahşi Batı mı?
Yoksa dingonun ahırı mı?

Bizim için değil ama anlaşılan birileri  için öyle.

 

Not: Fotoğrafımın izinsiz olarak kullanıldığı link şurası: http://www.acunn.com/haber/bircok-vatandasi-ilgilendiren-duzenleme-resmen-yasalasti/26675

Hamiş: Beni bu konuda uyaran öğrencim Ömer Faruk Yayla’ya teşekkürlerimle…

Bu yaziya 9 yorum yapilmis.

 • Ramazan Bey Merhaba,

  Anladığım kadarıyla fotoğrafınızı kullanmaya devam ediyorlar, yayından kaldırılmamış, bu tarz durumlara yasal olarak itiraz etme şansımız yok mu? Siz karşı tarafı nasıl uyarıyorsunuz?

  • Merhaba Arzu.

   Ben artık uyarmıyorum. Geçen biri bazı fotoğraflarımı kullanmak için izin istedi “izin senindir” dedim, izin istemeyebilirdi de. Dert etmezdim. Yine birkaç gün önce bir gazetenin bir haberde benim fotoğrafımı kullandığını gördüm. Umursamadım bile. Gerek yok çünkü.

   Biraz yüce gönüllü olmak lazım. Geniş olmak. Kalibresi yüksek olmak. Bunlar ufak tefek meseleler fazla zaman ayırmamak, üzerine pek düşünmemek lazım. Peki bu yazıyı niçin yazdın diye sorabilirsin. Toydum o zamanlar. Hepsi bu.

 • Kendi programlarının görüntüleri başka sitelerde yayınlanınca kıyameti koparır ama.

 • Ramazan bey , her zaman haklı mücadelenizin yanındayız ama affınıza sığınarak ben de bir fotoğrafınızı facebook da bir süre kapak fotoğrafım yapmıştım , umarım hakkınızı helal edersiniz .)

  • Farkına vardım zaten. Lakin ticari bir amacı olmadığı için bir şey demedim. Küçük bir tavsiyem olacak. Her ne kullanıyorsan kullan eğer kullandığın şey sana ait değilse kesinlikle kaynak göster. Bu seni sıradanlıktan ayırır, farklı kılar…Selamlarımla.

 • Ben tam olarak anlayamadım ama üretenler olarak “aynı dertten muzdaribiz” demek istemiştim. Hemen aklıma gelen bir örneği vereyim, üzerindeki mısraları silmekte sakınca görmeyen chp.org.tr ve bir çok haber sitesi dahil olmak üzere hiç kimse benden bu görseli kullanmak için izin istemedi: http://prntscr.com/bztdw

  Bunun gibi kendi ellerimle hazırladığım daha bir çok görsel üzerlerinde değişiklik yapılarak kullanılıyor, basılı yayınlarda bile rastladım.

  • Demek istediğim, bu gibi durumların sahip olduğun websiten aracılığıyla kamuoyuna sunulmasıdır. Tersi, durumu normalleştirmek oluyor. Aynı şeyi Milliyet’te yaptı kimi websiteleri de. Ağzıma geleni sayarak silin dedim. Derhal silin. Düzgün konuş dediler, çene yapma dedim. “Aslolan Emeğe Saygıdır” çünkü. Ve Telif Hakkı, çağını yakalamış bir ülkenin baştacıdır. Eğer kişi ürettiğini bu şekilde savunuyorsa, sadece emeğini savunmuyordur. O, Telif Hakkı’nın her koşulda egemen olduğu bir Türkiye’yi arzuluyordur. Yani durum nasıl bir Türkiye’yi arzuladığımızla alakalı bir durumdur.

 • Ben ne acunn.com’un ne de diğer medya sitelerinin herhangi bir resmi kullanmak için birinden izin aldıklarını düşünmüyorum. Onlar da herkes gibi Google Görseller’e girip konuyla ilgili resimleri arıyorlar ve çoğunlukla karşılarına ilk çıkanı kopyalayıp yapıştırıyorlar.

  • Sen bu sitede yayınlanan fotoğraflarına “bu fotoğraflar benim” diye itiraz edince-ki o yazı bana ait değildi, özür de diledim hemen kaynakta gösterdim ve yazıyı yazan kişinin tüm fotoğraflarını sildim. Aslolan emeğe saygıdır. Bu ülke birileri için dingonun ahırı olabilir, benim için değil. Rastladığım sürece bu tür izinsiz davranışların hepsini ifşa edicem…

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır