web analytics

7-8 Hasan Paşa Yalısı

7-8 Hasan Paşa Yalısı

Kanlıca’nın adını nereden aldığına dair 3-5 rivayet var. Akla yatkın rivayetlerden biri, burada bulunan kan kırmızısı rengindeki yalıların zamanla bulunduğu semte adını vermiş olabileceği. Yoğurdunu bir kenara koyarsak Kanlıca vakt-i zamanında yalılarıyla ünlüymüş. Hala da öyle. Ve bir çok yalıya ev sahipliği yapıyor. Yalılardan biri, eğer rivayet gerçekse Kanlıca’ya adını veren kan kırmızısı renginde.

Osmanlı kırmızısı

Aşı boyası adı verilen bu renk Osmanlı kırmızısı olarak da biliniyor. Boğaziçi yalılarında, Osmanlı devlet görevlilerin yalıları genellikle Osmanlı kırmızısı adı verilen aşı boyalı renkte olurdu. Gelenek bu yalıda da bozulmamış. Zira, yalıya adını veren 7-8 Hasan Paşa bir Osmanlı bürokratı olup Sultan Abdülaziz döneminde karakol kumandanlığı yapmış, 2. Abdülhamit döneminde ise müşirliğe kadar yükselmişti. Hasan Paşa’nın lakabının 7-8 olması okuma yazmasının olmamasıyla alakalı. Peki, neden müşirliğe kadar yükseldi? Okuma yazması sıfır düzeydeydi ama sadakatte zirveydi Hasan Paşa. Ve Sultan 2. Abdülhamit için en üstün yetenek “sadakât”ti.

Antika eşya yuvası

Üç katlı ve cumbalı 7-8 Hasan Paşa Yalısı, Kanlıca yalılar silsilesinin Çubuklu istikametindeki son yalılarından. Yalının sahibi şu an Türkiye’nin önemli koleksiyonerleri arasında gösterilen Nezih Barut. Abdi İbrahim İlaç Şirketi’nin patronu olan Barut, eczacılığa dair 10 bine yakın obje toplamış. Hâl böyle olunca da yalının bir çok antika eşyaya ev sahipliği yaptığını düşünebiliriz.. Meraklısına belirtmekte yarar var. Yalının solunda bulunan küçük yapı mehtabiye köşküdür.

Bu yaziya 1 yorum yapilmis.

  • Umarım bu bina uzun yıllar korunabilir. Eski İstanbulun binalarını yeni nesil göremeyecek. Oysa ne kadar önemlidir ve şehre anlam kazandırır. Avrupa esski binalarını,sokaklarını ve heykellerini ne güzel koruyor. Yıllar sonra bile gidilse aynı şeyleri aynı yerde görebiliyor insan.Oysa İstanbulda doğup büyüdüm şu an tanıyamıyorum İstanbulu.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır