web analytics

istanbul öğrenci gezisi

Henüz 10 yaşında ama İstanbul’a dair yaşından büyük bilgilere sahip. Sultanahmet Meydanı’ndaki dikilitaşları, tarihsel süreç içinde Sultanahmet Meydanı’nın nasıl kullanıldığını, Sultan Ahmet Camisi’ni, Arasta’yı, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’ni, Yerebatan Sarnıcı’nı, Gülhane Parkı’nı sorun, bilir.

Sultanahmet Meydanı, Sultan Ahmet Camisi, Arasta, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Yerebatan Sarnıcı ve Gülhane Parkı gezisi sonrası gezi yazısı çalışması

Temel hedefi şu an 5. sınıfında olan öğrencilerin 6. sınıfı bitirdiklerinde İstanbul’un 7 tepesini bir yürüyüş rotası dahilinde keşfettirmeyi  amaçlayan gezi programının ikinci ayağı olan Sultanahmet Meydanı, Sultan Ahmet Camisi, Arasta, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Yerebatan Sarnıcı ve Gülhane Parkı rotalı gezimiz sonrası Türkçe öğretmenimiz Aysel Arabacıoğlu bir gezi yazısı çalışması yaptırdı. Öğrencimiz de aşağıdaki yazıyı bu gezi yazısı çalışması sırasında kaleme aldı. Gezi sonrasında aklında kalanları, geziyle ilgili duygu ve düşüncelerini kağıda aktardı.

Geleceğinin çok parlak olduğu şimdiden belli olan öğrencimizin, “Muhteşem Gezimiz” adlı gezi yazısını noktasına virgülüne, kimi yerlerindeki anlatım bozukluklarına, hatırladığı kimi yanlış bilgilere dokunmadan aynen aktarıyorum. Olabilir çünkü. O, daha 10 yaşında.

MUHTEŞEM GEZİMİZ

Gezimiz, Çarşamba günü saat 9’da idi. İlk gittiğimiz yer “Sultan Ahmet Meydanı” oldu. Sultan Ahmet Meydanı’nda ilk örmeli taş, ortada yılanlı sütun en sonda da Dikilitaş bulunmaktadır. Sultan Ahmet Meydanı’nda eskiden araba yarışları yapılırdı. Önemli günler, sünnet düğünleri, sultan Ahmet Cami’sinden almıştır.

Dikilitaş altında bulunan resimler Bizans imparatorunun ailesi ile birlikte araba yarışlarını izlerken ve yanlarında bulunan kişiler ise korumalarıdır. Dikilitaşın bir tarafında Bizans imparatoru’nun altındaki halkın ellerinde imparatora verdiği hediyelerdir. Yılanlı sütun’un İstanbul’u koruduğu düşüncesiyle Sultan Ahmet Meydanı’na getirilmiş. Az ileride ise Alman Çeşmesi bulunmakta. Bu çeşmenin adından da anlaşıldığı gibi Almanlar hediye etmiştir. İstanbul’a parça parça getirilmiş. Sıra geldi, Sultan Ahmet Camisi 6 minareli 14 şerefelidir. Sultan Ahmet camii’si adını Sultan Ahmet yani Padişahtan almıştır. Padişah Padişah olduğunda 14 yaşındaymış ve Padişahlığı 14 yıl sürmüş. Padişah bu yüzden 14 şerefeli minare yaptırmış. Sultan Ahmet camii’sine Turistler “Mavi Camii” (Blue mosque) derler. Bunun sebebi Sultan Ahmet camii’sinin içinin mavi taşlarla çevrili olmasıdır. Benim dikkatimi çeken şudur; Sultan Ahmet camii’nin 260 penceresinin olması çok ilginç. Ve yürüyerek “Arasta” ya yani çarşıya geldik. Çarşıda her tülden eşya vardı. Sultan Ahmet camii’sinin ihtiyacını Arasta’dan karşılanıyormuş. Oradan sonra çıkış kapısını aradık 3-4 kere aynı yerden gittik geldik ve sonunda bulduk. Oradan, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi vardı. Mozaik taşları doğal hayat, çocuklar ve hayvanlar’ın mozaikleri vardı. Mozaik taşlarını yapması çok zormuş. Renkli taşları küçük parçalara kırıp yapmışlar. Büyük Saray Mozaikleri müzesin’den sonra yürüyerek Yerebatan Sarnıcına gittik. Sarnıca gittiğimizde bir kaç arkadaş suya para atıp dilek tuttuk. Yerebatan Sarnıcını “Justinianus” tarafından su ihtiyacını karşılamak için yaptırmış. Ama filmini bil izlediğim “Medusa Başı”nı grup olduğumuz için göremedik. Medussa Tanrıçaymış. Efsaneye göre, saç telleri yılandanmış ve Medusa’nın gözünün içine bakanı taşa çeviriyormuş. Acaba Sultan Ahmet camii’sinden sonra mı yoksa yerebatan Sarnıcından sonramı Soğuk Çeşme Sokağına gittik. Hatırlayamadığım için üzgünüm. Soğuk Çeşme’de 6. Cumhur Başkanı “fahri Korutürk”ün 1903 yılında doğduğu yeşil, sarmaşıklı bir ev gördük. Servisimizle Gülhane Parkına gittik. Gülhane Parkı, Papağanları ve Gribalıkçıl kuşları bana göre de çiçekleriyle ünlüdür. Gülhane Parkı eskiden Topkapı Sarayı’nın Has bahçelerinden biriymiş. Çok yorulmuştuk. Neyseki Ramazan Hocamız bizi önünde havuz olan bir yere yemek yemek ve dinlenmemiz için 15-20 dakika serbest bıraktı. Sonra Gotlar Sütununun önüne otlukların içine resim yapmamız için oturduk. Ve resmimizi deniz manzarası olan bir yerde devam edeceğimiz söyleyince biz sevindik. Resmimiz yarım kaldı ama gezimiz bitmişti. Servisimiz bekliyordu. Servisimize binip okula geldik. Ramazan hocamıza bize bu imkanları sunduğu için, Tuğçe hocamıza da güler yüzlülüğü ve tatlı dilli oluşundan dolayı tüm sınıf olarak teşekkür ederiz.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır