web analytics

Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda 2 komünist

Biri, şapkasını çıkarmış bel hizasında tutuyor ve oldukça da güçlü, vakur görünüyor. Diğeri, ellerini önünde bağlamış mütevaziliğinden ödün vermiyor.

Birinin adı, Mihail Vasilyeviç Frunze‘dir. Bir çiftçi çocuğu olarak 1885’te Bişkek’te dünyaya geldi. Bolşevik Parti’ye katıldığında 19 yaşındaydı. Siyasi faaliyetlerinden dolayı yüksek öğrenimini yarıda bıraktı. 1906’da Lenin’le tanıştı. Sonrasında Çarlık yönetimi tarafından tutuklanarak kürek cezasına çarptırıldı. Yaklaşık 10 yıllık hapis hayatından sonra firar etmeyi başardı ve Minsk’teki Bolşevik yeraltı örgütünün başına geçti. Devrim olunca Kızıl Ordu komutanı Troçki tarafından Doğu Cephesi Komutanlığı’na getirildi. 1920 yılında da Güney Cephesi Komutanlığı’na getirildi. 40 yaşında öldüğünde Sovyet Devrimci Askeri Konsey Başkanı’ydı.

Diğerinin adı, Kliment Yefromoviç Voroşilov‘dur. Yoksul bir ailenin çocuğu olarak  1881’de Ukrayna’da dünyaya geldi. Maden işçiliği yaparak eğitimini zorlukla bitirdi. 1906’da Bolşevik delegesi olarak Stockholm Kongresi’ne katıldı. Birkaç defa tutuklandı ve sürgüne gönderildi. 1918’de Ukrayna  5. Kızıl Ordusu’nu kurdu. 2. Dünya Savaşı’nın gidişatını etkileyen  Leningrad Savunması’nı yaparak Hitler’in kenti ele geçirmesini önledi. Savaş sonunda mareşalliğe yükseltildi. 1947’de Politbüro üyesi oldu. 1953-1960 arasında Yüksek Sovyet Prezudyumu Başkanlığı (Cumhurbaşkanlığı) yaptı. 1969’da öldü.

20. Yüzyılın Komünist Önderleri  adlı bir ansiklopedi hazırlansa rahatlıkla girebilecek bu iki kişi, içinde Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün ve Fevzi Çakmak’ın olduğu Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çoktan girmiş bile. Hem de Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün ve Fevzi Çakmak’ın tam arkasında.

Atatürk bu iki komünist generalin Taksim Anıtı’nda olmasını özellikle istemiş, direktifi kendisi vermişti. Çünkü Frunze, Lenin’in özel talimatıyla, olağanüstü elçi sıfatıyla 1921’de Ankara’ya gelmiş ve yanında 1.1 milyon altın ruble getirmişti. Millet Meclisi’nde konuşma yapmış, Sakarya Cephe’sini gezmiş ve önerilerde bulunmuştu. Voroşilov ise askeri bilgisi ve temas düzeyiyle katkıda bulunmuştu.

Bu 2 komünist general Taksim Meydanı’nın bekçilerindendir. Ama Taksim Meydanı 33 yıl 1 Mayıs’a kapalıydı. Bundan daha güçlü bir tezat dünyanın neresinde var acaba?

                
General Frunze                                                                 General Voroşilov

Not: General Voroşilov’un heykeli Atatürk’ün ardında, Frunze’nin heykeli ise İsmet İnönü’nün ardındadır.

Bu yaziya 3 yorum yapilmis.

  • bunlar frunze ve voroşilov değildir! voroşilov, heykel bittikten çok sonra ve 1933de türkiyeye gelmiştir. bıyıklıdır- bu kişi ile alakası yoktur. frunze ise, 1922 de türkiyeye gelmişsede- hep ama hep keçi sakallıdır. asla tam traşlı olmamıştır. heykelde bulunan tek rus şahıs, semyon aralov’tur; 1. dönem sscb ankara büyükelçisi…

  • Atatürk’ün heykeline bakarsanız yapılan hatanın farkına belki varabilirsiniz. Ceketindeki düğmeler yanlış tarafa dikilmiş bir şekilde yapılmıştır. Ayrıca bu heykel son yapılan restoreden önce dökülmekteydi. Bu da bana biraz aceleyle ve özentisiz yapıldığını düşündürmüyor değil.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır