Sultanın Surları


Sirkeci’den Sultanahmet’e  doğru çıkarken yolun solunda 7-8 metre yüksekliğinde ki surlar karşılar sizi ilkin. Merak edip durursunuz “bu da neyin nesidir?” diye. Aklınıza hemen Bizans geliverir. Hani Bizans’la İstanbul surları özdeşleşmiştir ya!

Ama değil, o surları Bizans değil,  Osmanlı yaptırmıştır.

Bu  yüzdende Sur-i Sultani derler zaten , yani Sultanın  Surları.

O surlar Sultanın Surları ama tapusu sultana ait olduğu için değil, Sultanın sarayı olan Topkapı Sarayı’nı koruduğu için.

Gülhane Parkının girişi                                Alemdar Caddesi boyunca uzanan Sultan Surları

Bir Cevap Yazın

 1. Valla bu duyarlılığınız çok güzel keşke devletin bu konuda teşvik edici girişimleri olsa, böyle gönüllü insanlara her türlü desteği verecek imkanlar ortaya konsa..Ama bu şartlarda yine tebriklerr.

 2. yazısı için Adnan Erdoğdu NASIL YORUM YAPMAK İSTEMEM. BU GÜN BİLE İSTANBUL' U GEZERKE O GÜNLERİ YAŞAYARAK İZLİYORUM DESEN YALAN OLMAZ EMEĞİ GEÇENLERİN ELLERİNE SAĞLI DİYORUM. TEŞEKKÜRLERR tarafından yapılan yorum

  Sayın Bedük,
  Yapmış olduğunuz çalışmaları çok yakından takip etmekteyim. Gerçekten takdire şayan fotoğraflarınız var. Ancak fotoğraflara bağlantılı olarak bazı bilgiler de mevut. 20 yıla yakın İstanbul’da yaşamış şu anda orta yaş üzerinde biri olarak çok merak etmekteyim. Bu bilgiler güvenilir bir kaynaktan mı yoksa sağdan soldan toplanabilen bilgiler midir?
  Hiçbir maddi menfaat beklemeksizin yeni kuşaklara (özellikle İstanbul dışındakiler) ana hatları ile İstanbul’u tanıtmayı hedef almışımdır. Tabi burada emek vererek meydana getirmiş bulunduğunuz bir kaç kareyi kullanmak istiyorum. Bu durumda fotoğraf karelerinin fiyatları farklı mıdır yoksa fiyat kıstası neye göre yapılmaktadır.
  Bu konuda aydınlatırsanız memnun olurum. 30 yıldır İzmir / Karşıyaka’da yaşamaktayım. Ancak özlediğim İstanbul’u her yıl mutlaka bir kaç gün de olsa ziyaret ederim.
  Saygılarımla

  Adnan Erdoğdu
  1785 sokak No. 07 Daire: 02 A blok
  35 540 Karşıyaka / İZMİR

  Telefon : 0533 386 95 14