Sultanahmet Cezaevi’ne dair bir röportaj önerisi

sss

Bu siteyi kimi gazetecilerin, muhabirlerin ve iletişim fakültesi öğrencilerinin takip ettiğini biliyorum. Önerimdir. Güzel, hikayesi bol bir röportaj çıkarabilirsiniz.

Şuan İstanbul’un en şık ve en pahalı otellerinden biri olan ve 1996’da açılışı yapılan Four Seasons Hotel‘i bir zamanlar Sultanahmet Cezaevi‘ydi.

1918 yılında “Dersaadet Cinayet Tevkifhanesi” adıyla yapılan cezaevi 1969 yılına kadar cezaevi olarak kullanıldı ve bu sürede Nâzım Hikmet, Aziz Nesin, Kemal Tahir, Necip Fazıl, Vedat Türkali, Çetin Altan, Orhan Kemal gibi bir çok ünlü ismi ‘ağırladı’. 12 Eylül’de ülke dev bir hapishaneye dönüşünce yeniden cezaevi olarak kullanılmaya başlandı ve birçok devrimci burada hapis yattı, işkence gördü. Yatanlardan biri de eski gazetecilerden Adnan Genç.

Adnan Genç çatı katında koridora bakan bir odada kalmış. Birara hapishaneden kaçmayı düşünmüş ama fırsat bırakmamışlar, birkaç ay sonra salıvermişler çünkü. Ama en büyük amcası Sultanahmet Cezaevi’nden kaçmayı başarmış. Çarşafları birbirine bağlayarak kaçtığı için “Helikopter Vahit” lakabını almış.

Cezaevi otel olunca Rusya’dan gelen 20 kadar gazeteciyle beraber İstanbul’da geziniyorlarmış.  Bir kokteyl için Four Seasons Hotel’e gitmişler. Çatıda kaldığı yeri göstermiş. ” Ben” demiş ” burada birkaç ay bedava kaldım.”

Şimdilerde geceliği 300-500 dolar olan bu odalarda hapishane anılarını canlandırmak güzel haber olur doğrusu. Four Seasons Hotel’in lüks koridorlarında Adnan Genç’le dolaşarak, tarihin, 12 Eylül’ün ve cezaevi geçmişimizin izini sürmek keyifli olduğu kadar tarihe not düşmektir aslında.

sultanahmet cezaevi 1

Not: Sultanahmet Cezaevi’nin hücre kapısı şuan bir caminin bahçesinde. Şu linkte yazmıştım.

Bir Cevap Yazın

  1. Nottaki linke tıklayınca “Taslakların önizlemesini yapmak için izniniz yok.” sorunu devam ediyo uyarısı çıkıyor, linki güncellerseniz çok sevinirim. Değerli paylaşımınız için teşekkürler.

  2. Nottaki linke tıklayınca “Taslakların önizlemesini yapmak için izniniz yok.” uyarısı çıkıyor, linki güncellerseniz çok sevinirim. Değerli paylaşımınız için teşekkürler.