Bir eşekarısının yaşadıklarından Alman Çeşmesi’nin tarihi

Bir yudum su için arı, musluğun içine girdi. Amacı belliydi: “Hayatı yudum yudum içmekti.” Hem de canı pahasına. Çünkü, suyun gürül gürül gelmesi ve  minik bedenini alıp götürmesi an meselesiydi.

Ama su hayattı. Candı. Kimi zamanda canı alandı.

Ve su gürül gürül akmaya başladı. Arı belki de sudan bir an önce kaçmayı başardı. Belki de minik bedenini sel suları kaptı.

Arının başına ne geldi bilmiyoruz. Ama bu şık  musluğun ve onun bir o kadar da şık olan gövdesinin halis mulis Alman olduğunu biliyoruz.

Çünkü Osmanlı-Alman dostluğunun nişanesi olarak Alman İmparatoru’nun isteği üzerine Alman mimarlar tarafından Almanya’da yaptırılmıştı. Sonrasında da parçalara ayrılıp, gemiyle İstanbul’a taşınmıştı. 1901 yılında da Sultanahmet Meydanı’nda birbirine yapıştırılmıştı.

Ve Osmanlı bol bol su içti adı Alman olan bu çeşmeden. Bol bol da serinledi. Belki içtiği su minik arının boğazında kalmadı. Ama koca Osmanlı’nın soluk borusunu tıkadı.

Nasıl mı?
Yanıtı için TIKLAYIN.

Not: En üstte ki fotoğraf  Özcan Olcay’a aittir.

Bir Cevap Yazın

  1. Almanlar yüzyıllardır dost görünüyor bize. Onları o kadar içselleştirdik ki I. Dünya Savaşı’nı kaybetme nedenlerimizden biri olarak “Almanlar yenildi diye biz de yenik sayıldık” gösterildi. Resmen ezberledik bunu ilk okulda.
    1960’lı yıllarda Almanya’ya işçi göçü başladığında sanki bizi hayrına soktular ülkelerine… Almanya dış politikada ne zaman bizi yanına aldı? Ne zaman savundu? Hiç destek oldu mu? Hayır.
    Neyse uzatmamayım. Yazı çok güzel olmuş Özellikle konuya arıdan girişiniz.
    Çeşmeyi Almanlar yapmış olsa da suyu memleketimizindir; kana kana içiniz.