Sezen Aksu’nun 2 milyon dolarlık evinin yanındaki tarihi çeşme bakımsızlıktan çürüyor

Beylerbeyi’nde bulunan ve Mehmet Akif Ersoy’un 4 yıl boyunca kaldığı konut olarak bilinen evi yakın zamanda Sezen Aksu 1,5 milyon dolara satın almıştı. İç tadilatınada 500.000 dolar harcamıştı. 2. Abdülhmit zamanından kalma bu pis, kirli, yoksul çeşmede işte bu 2 milyon dolarlık evin hemen önündeki parkın içinde bulunuyor.

Milyon dolarların havada uçuştuğu bir evin hemen yanında  yoksul, bitik, kirli bir tarihi çeşme. Beş kuruşu bile yok. Tarihinin olanca görkemine karşın yoksulluktan, ilgisizlikten, bakımsızlıktan çürümek  üzere.

Araba Meydanı Çeşmesi olarak bilinen çeşmenin özgün bir adı yok. Çünkü kitabesinin büyük bir kısmı kazınmış. Kazınmayan kısmından anlaşıldığına göre 2. Abdülhamit zamanında yapılmış. Bu da çeşmeyi nerden baksanız 120-130 yaşında tarihi değeri mühim bir çeşme haline getiriyor.

Gelin görün ki hali içler acısı.

En son 1989 yılında restorasyonu gerçekleştirilern çeşmenin ayna mermerleri gayet sağlam. Ama üzerine çirkin yazılar yazılmış. Çeşmesi çalınmış. Su teknesi parçalanmış.

Bir Cevap Yazın

  1. Kendisini çok duyarlı bir sanatçı olarak bildiğimiz sayın Sezen Aksu’nun bu duyarlılığını yanı başındaki çeşmenin onarılmasında bekliyorum.