Pargalı İbrahim Paşa Sarayı’nın 90 yıl önceki haline dair bir video

Sultanahmet Meydanı’nda bulunan Pargalı İbrahim Paşa Sarayı 90 yıl önce epey farklı görünüyormuş.

Mesela, videonun çekildiği tarih olan 1920’de padişahın saraydan Sultanahmet Meydanı’ndaki eğlenceleri izlediği küçük balkon yok.

Ve şu an müzenin bahçesi olarak kullanılan ve içinde bir de kafe bulunan avlu, cumbalı ahşap evlerle kaplı. Bu ahşap evler tek katlıydı ve muhtemelende tekkeye bağlı harem dairesini içinde barındırıyordu.Tekke diyorum çünkü İbrahim Paşa Sarayı birara tekke olarak kullanılmıştı. Bu tekke, adını İstanbul’un ünlü bir meczupundan alan Düğümlü Baba Tekkesi’ydi.

İbrahim Paşa Sarayı 1965 yılında kapsamlı bir restorasyondan geçmişti. Anlaşılan bu restorasyon zamanında bu tek katlı ahşap evler yıkıldı.
Neden ki! Orada ki ahşap evlerin kime ne zararı vardı. Tek kelimeyle yazık olmuş. Buna ne denir şimdi? Restorasyon mu? Katliam mı?

Pargalı İbrahim Paşa Sarayı’nın şimdiki  hali ise şudur. Yıkım, ayan beyan ortada. ( Tam görüntü için üzerine tıklayın.)

Not: Sarayın hikayesini ise daha önce şu linkte anlatmıştım: http://www.biristanbulhayali.com/pargali-ibrahim-pasanin-sarayi

Bir Cevap Yazın