web analytics

ÇOCUK VE KADIN 2

Merak etmiştik.

İstanbul’un kent tarihinde iz bırakan kadınları henüz 12-13 yaşında olan öğrenciler çizseler ortaya nasıl bir şey çıkardı? Çizecekleri portreyle ilgili edindikleri bilgiler zihinlerinde neler çağrıştırırdı? Çağrışımlar kağıda nasıl yansırdı?

Çocuk yaratıcılığı ve yeteneği denen şey tarihten gelen realiteyle buluştuğunda akılda etkiyi, yüzde tebessümü ne kadar uyandırabilirdi?

Geçen hafta bu linkteki yazımda 7. ve 8. sınıf öğrencilerimizle, Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Fatma Sima Kılıç’ın koordinatörlüğünde İstanbul’un kent tarihinde iz bırakmış kadınların portre çalışmalarını yaptığımızı yazmış, çizilen portrelerin bir hafta sonra okulumuzda açılacak bir sergide sergileneceğini belirtmiştim. Sergimizi dün yaptık.

Eserleri kendi adıyla birlikte günümüze ulaşmış, dünyanın ilk kadın bestecisi Kassia, Türkiye’nin ilk feminist punk şarkıcısı Aylin Aslım, ilk Ermeni kadın heykeltraşın Mari Gerekmezyan, Osmanlı İmparatorluğu’nda besteleriyle ünlenen ilk müslüman kadın bestecisi Dilhayat Kalfa, Dünyada muhtaç sanatçı kadınlar için bilinen ilk koruma ve hizmet evlerini açan Theodora, Dünyanın ilk kadın anı yazarı Anna Komnena, ilk Müslüman kadın tiyatro sanatçısı, İslam ve Bizans Sanatını buluşturan ilk kadın ressam, Türkiye’nin ilk kadın caz bestecisi, Türkiye’nin ilk kadın film yönetmeni ve film yapımcısı, Türkiye basınının ilk profesyonel kadın foto muhabiri, Türkiye’nin ilk Musevi kadın tiyatro yazarı…

Ve daha çoğu 12-13 yaşındaki öğrencilerin gözüyle aşağıdaki videoda.

)

Bu yaziya 5 yorum yapilmis.

 • Tebrikler Ramazan Bey!
  Tebrikler Fatma Hanım!

  İstanbul kadın tarihi konusundaki serginiz, 8 Mart 2014 etkinkikleri kapsamında çok anlamlı bir etkinlik oldu.

  Öğrencilerinizin “Kent Tarihine Damga Vurmuş Kadınlar” projesini ve proje çalışmaları sırasında karsılaştıkları isimleri unutmayacağından emin olduğum kadar, aynı zamanda da yeni rol modelleri kazanmış olduklarından da eminim. Bu anlamda gerçekleştirdiğiniz projenizle, öğrencilerinize çok güzel bir de ufuk açıcı hayat armağanı verdiniz.

  Öğrencileriniz adına sizlere çok teşekkür ediyorum.
  Meral Akkent
  istanbul Kadın Müzesi
  Küratör
  http://www.istanbulkadinmuzesi.org
  http://www.facebook.com/IstanbulKadinMuzesi

  Meral Akkent

  • Güzel yorumunuz için teşekkürler Meral Hanım. İstanbul Kadın Müzesi’yle ilgili etkinlik ve çalışmalarımız ilerleyen zamanlarda da devam edecek. Çünkü öğrencilerimizin İstanbul’un tarihinde iz bırakan kadınları tanımaları ve bu kadınlardan ilham almaları gerekiyor. Selamlar…

   • Sevgili Ramazan Bey!
    Sevgili Fatma Sima Hanım!

    Yaptığınız projenin önemini vurgulamak ve bu projeden haberdar olan kişilerde yarattığı etkiyi sizlerin de duyması için “Öğrencilerin gözünden İstanbul’un kent tarihine damga vurmuş kadınlar” sergisi hakkında bana ulaşan bazı mesajları sizlerle paylaşmak istedim:

    “Bir Üsküdarlı olarak bir Üsküdar Ortaokulu olan Ali Fuat Başgil okulunun Sosyal Bilgiler Öğretmeni Ramazan Bedük’ü ve Görsel Sanatlar Öğretmeni Fatma Sima Kılıç’ı kutluyorum ve teşekkür ediyorum, bu olağanüstü öngörüleri için. Son teşekkürüm sevgili öğrencilere. Üstün yetenekleri ve yaratıcılıkları için.” – Olcay Akkent –

    “Gözlerim doldu.” – Arzu Akgün –

    “Tesekkurler.” – Nadya Uygun –

    “TEK KELIME ILE ENFES ! COKKÜLTÜRLÜLÜGÜ ÇOCUKLARIN ELINE BIRAKSALAR …… icim ferahliyor cocuklarin cizimleri ile.” – Ira Tzourou –

    Sevgılerim ve tekrar candan tebriklerimle,

    Meral Akkent
    istanbul Kadın Müzesi
    Küratör
    http://www.istanbulkadinmuzesi.org
    http://www.facebook.com/IstanbulKadinMuzesi

 • Çok anlamlı ve zihin açıcı bir çalışma olmuş, video da çok başarılı. Tebrik ederim.

  • Teşekkürler Arzu.

Yorum yapmak istermisiniz?

RSS yapılandırılmış değil.

———————————————————–

————————————————————

———————————————————-

———————————————————-

———————————————————

———————————————————

———————————————————

——————————————————–

————————————————————

——————————————————–

———————————————————

———————————————————–

——————————————————-

———————————————————–

E-mail adresinizi yazın

yeni yazılar posta adresinize gönderilsin
(E-posta adresinize gönderilen linki tıklamayı unutmayın)

——————————————————–

————————————————————

YAZI ETİKETLERİ

———————————————————-

———————————————————–

Yazıların ve fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

————————————————————–

Bu sitede emeğe saygı esastır