Mühürdar Caddesi’nin Ali İsmail Korkmaz Sokağı olarak değiştirilmesi üzerine

Mühürdar caddesi

Dün, Kadıköy’de Mühürdar Caddesi üzerinden Moda’ya doğru giderken yaşları 20-25 olan bir grup genç dikkatimi çekti. Heyecanlı, olabildiğince de hararetli bir şekilde cep telefonlarıyla Surp Takavor Ermeni Kilisesi’nin duvarına çakılmış olan tabelayı çekiyorlardı. Garipsedim. Çünkü o tabelada Mühürdar Caddesi’nden başka hiçbirşey yazmıyordu. Fotoğrafik olarakta hiçbir anlam ifade etmiyordu.Tabelanın yanına yaklaştığımda gerçeğin hiç de öyle olmadığını farkettim. Mühürdar Caddesi’nin adı Gezi protestoları sırasında ölen Ali İsmail Korkmaz Sokağı olarak değiştirilmişti.

Kadıköy’ün, Kadıköy Evlendirme dairesinden başlayıp Moda’ya kadar olan bölümü Mühürdar olarak bilinir. Bugün Mühürdar adı, Kadıköy Çarşı içindeki üzerinde Ayia Efimia ve Surp Takavor Kiliseleri’nin bulunduğu Mühürdar Caddesi‘nde yaşatılıyor. Dolayısıyla Mühürdar Caddesi tarihsel olarak bu adın hafızalarda kalmasını sağlıyor. Ya da sağlıyordu demek daha doğru olur.

Kadıköy’de Ali İsmail Kormaz’ın adının bir sokağa verilmesi kuşkusuz önemli, lakin yer tercihi tarihsel hafızayı, belleği gözardı ettiği için epeyce sıkıntılı. Adını başka bir sokağa vermek ya da yeni açılan bir sokağa vermek daha isabetli olur.

Tarihsel bellek biraz da böyle savunulur.

Bir Cevap Yazın

  1. Çok doğru yazmışsınız. Hep içimde bu isim değiştirmeler sadece beni mi rahatsız ediyor diye düşünürdüm. hele ki geçmişten gelen isimlerin. Seyrantepe bir encümen kararıyla oldu Aslantepe, Homeros’tan (MÖ 9. yy) beri İmroz olan ada oldu Gökçeada, Yassıada Demokrasi adası, 1000 yıllık Mekri köyü oldu Yolören. birbiriyle aynı ismi taşıyan rastgele verilmiş isimler varken tarihten gelen adlandırmalar yaşatılmalı diye düşünüyorum.

  2. Merhabalar; bu sokağa isim verme hadisesi resmi bir şey değil anladım kadarıyla… bir tür protesto ya da sokak performansı… yani oradaki tabelayla aynı renkte bir çıkartma yapıştırılarak bir protestoya imza atmış yapan arkadaşlar… birkaç yerde daha yapılmıştı.

    • Aklıma sokak performansı olabilme ihtimali geldi.Lakin baktım tabela birerbir aynı. Umarım senin dediğin doğru olur da , belediye böyle bir kararın altına imza atmamış olur.